Tatil Rezervasyonlarının %27’si Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılıyor

Yaz Aylarının gelmesi ile artan Tatil Rezervasyonları noktasında yapılan analizlere göre tatil Rezervasyonu yapan tatilcilerin %27’lik bir kısmı bu işlemi Mobil Cihazlar üzerinden hızlı ve noktadan bağımsız bir şekilde yapıyorlar.

Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo, dünya çapında seyahat planlamaları ve satın almalarda mobil tüketici davranışlarına ışık tutan Travel Flash Report’u yayınladı. Rapora göre 2016’nın ilk çeyreğinde dünya genelinde yapılan seyahat rezervasyonlarının yüzde 27’si mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Online turizm acenteleri ve seyahat odaklı siteler için mobilin rezervasyonlardaki payı ve değeri hakkında içgörü sağlayan rapor, turizm sektöründeki reklam verenlerin mobilin yarattığı fırsatları daha iyi değerlendirebilmesi adına önemli gözlemler ve öneriler sunuyor.

2015 yılından itibaren dünya çapında binden fazla seyahat sitesinin faaliyetlerine dayanarak hazırlanan raporda öne çıkan veriler şu şekilde sıralanıyor:

Mobil Cihazlar üzerinden yapılan rezervasyonlar aniden yükselecek. Özellikle son dakika rezervasyonları, akıllı telefonlardan yapılacak: Tablet de akıllı telefon da önemli, ancak asıl farkı yaratan akıllı telefonlar. Seyahatin birçok alt kategorisindeki mobil rezervasyonlarda akıllı telefon egemenliği görülüyor. Örneğin ABD’de online turizm acenteleri için akıllı telefonlar yüzde 81 payla tabletleri açık farkla geçiyor. 2016 Mart’ta ülkedeki son dakika rezervasyonların yüzde 60’ı akıllı telefonlar üzerinden yapıldı.

 

Tatil Rezervasyonlarının %27'si Mobil Cihazlardan Yapılıyor
Tatil Rezervasyonlarının %27’si Mobil Cihazlardan Yapılıyor

 

Çapraz cihaz rezervasyon niteliğini derinden etkileyecek: Kapsamlı bir çapraz cihaz takibi kritik öneme sahip. Kullanıcıların rezervasyon kararlarının yüzde 33’ü birden çok temas noktasından etkileniyor.

Mobil uygulamalar, mobil rezervasyonların çoğunluğunu oluşturacak: 2016’nın ilk çeyreğindeki mobil cihazlar üzerinden yapılan rezervasyonların yüzde 57’sini uygulamalar oluşturdu. 2015’in üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 40’tı. Toplamda uygulamalar üzerinden yapılan rezervasyonlar sadece 90 günde 3 puan artarken, 18 ayda 40 puan artış gözlemlendi.

Criteo Türkiye Yönetici Direktörü Erkan Soy, “Mobil Cihazlar , online seyahat rezervasyonları ve satışlarının olağanüstü büyümesinin arkasındaki itici güç ve bu Türkiye için de geçerli. Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonu çok yüksek. Çok fazla tüketicinin elinde akıllı telefon ve tablet var. Bu yüzden seyahat pazarlamacıları, müşterileri için etkili ve tamamen iyileştirilmiş bir mobil alan geliştirmek adına stratejik düşünmeli. Aynı zamanda kapsamlı bir çapraz cihaz takibinin kritik önemini anlamaları gerekiyor. Kapsamlı bir çapraz cihaz takibi olmadan müşterinin satın alma yolu veya satın alma niyeti doğru olarak değerlendirilemez. Müşterilerinin farklı cihazlar üzerindeki ürün inceleme davranışlarını bütünsel olarak inceleyebilen pazarlamacılar programatik açık artırma tekliflerini daha doğru uyarlayabilir, daha iyi ürün önerileri sunabilir, banner performansını artırabilir ve genel olarak belirgin bir şekilde daha yüksek yatırım getirisi sağlayabilir” dedi.

 

Tatil Rezervasyonlarının %27'si Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılıyor
Tatil Rezervasyonlarının %27’si Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılıyor

 

Trendleri yorumlayan Tatilbudur Pazarlama Müdürü Okan Torun ise, “Tatilbudur olarak, Türkiye’deki müşterilerin online seyahat rezervasyon ve satın alma davranışları ile Criteo’nun Travel Flash Report sonuçları arasında önemli benzerlikler görüyoruz. Müşterilerimizin rezervasyon için gittikçe daha fazla mobile, özellikle de uygulamalara yöneldiğini gözlemliyoruz. Bu yüzden onlara en iyi mobil deneyimi sunmak adına sürekli bir şekilde teknoloji yatırımı yapıyoruz. Online rezervasyonlarımızın yüzde 50’sinde mobil cihazların katkısı bulunuyor. Bu da müşteri davranışlarındaki değişimi ve mobili benimsediklerini doğruluyor” dedi.

Criteo Travel Flash Report’un tamamına erişmek için, http://www.criteo.com/resources/travel-flash-report-q2-2016/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tatil Rezervasyonlarının %27’si Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. siteler mobil uyumlu olduktan sonra bilgisayar açmaya üşeniyor insan