Tehlikesi giderek artan Petya virüsü!

Tehlikesi giderek artan Petya virüsü!

Teknolojinin gücünün ve öneminin günden güne hızla arttığı 21. yy’da; artık devletlerin, şirketlerin, okulların ve bankaların bütün bilgileri sanal olarak sürücülerde depolanırken, sanal korsanlar tarafından yayılan virüsler geri dönülemez hasarlar vermeye devam ediyor. WannaCry virüsünün etkileri dünyada hissedilirken şimdi yeni bir tehdit büyüyor: Petya virüsü! Petya virüsü nedir?   Fidye sistemiyle çalışan bir virüs olan […]


Teknolojinin gücünün ve öneminin günden güne hızla arttığı 21. yy’da; artık devletlerin, şirketlerin, okulların ve bankaların bütün bilgileri sanal olarak sürücülerde depolanırken, sanal korsanlar tarafından yayılan virüsler geri dönülemez hasarlar vermeye devam ediyor. WannaCry virüsünün etkileri dünyada hissedilirken şimdi yeni bir tehdit büyüyor: Petya virüsü!

Petya virüsü nedir?

 

Fidye sistemiyle çalışan bir virüs olan Petya, bilgisayarların MBR ünitelerine sızarak, tüm verilerinizin olduğu diskleri şifreliyor. Disk sürücünüzle beraber tüm dosyalarınızda şifrelenmiş oluyor. Eğer dosyalarınızı geri almak istiyorsanız, sizinle iletişime geçtiklerinde istedikleri ücreti vermeniz gerekiyor.

Ekonomi, enerji, sanayi gibi alanlarda büyük zararlar veren Petya virüsü, en çok İsrail, ABD, Polonya, Ukrayna’da fidye yazılımını kullanmış.

Petya virüsü sadece internete bağlı bilgisayarlarda değil, eğer bulaşabilirse herhangi bir ağa bağlı olmayan bilgisayarlar içinde bir tehdit unsuru olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Nasıl korunulur?

Petya virüsü ilgi çekici e-postalarla, CV, iş teklifleri gibi gayet sıradan duran e-postalarla gönderiliyor. Alıcılar bu e-postalara baktıklarında herhangi bir farklılık görülmediği için gönderilen dosyaya tıklıyor ve virüs böylelikle aktif hale gelmiş oluyor. Virüs aktif hale gelince bilgisayarınızdaki tüm veriler şifrelenmiş oluyor ve sizden fidye isteniyor.

Lütfen beklemediğiniz, bir farklılık olduğunu düşündüğünüz e-postalara tıklamadan bir kez daha düşünüp emin olunuz!

  Siber Saldırılarının Arkasında Kim Var!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status