Teknoloji Mağazalarında Kağıt Etiketin Yerine Dijital Etiket Sistemine Geçiş Başladı

MediaMarkt Dijital Etiket

Teknoloji Mağazalarında tercih edilen Kâğıt Etiketler yavaş yavaş yerlerini Dijital Sistemine bırakmaya başladı. Bu sistem sayesinde hem Kâğıt Tüketimi azalıyor hem de Fiyatlar anında etiketlere yansıtılabiliyor.

Türkiye operasyonu tarafından başlatılan bu dijital dönüşüm muhtemelen önümüzdeki dönemlerde Vatan Bilgisayar ve TeknoSA gibi firmalar tarafından da uygulanmaya başlanacaktır.

Dijital süreci gerek personeller için mevcut iş yükünü azaltmak adına, gerek mağazalardaki kâğıt israfını düşürmek adına gerekse de fiyatların doğru ve güncel bir şekilde müşterilere sunulması adına önemli bir adım.

 

MediaMarkt Dijital Etiket - Elektronik Etiket Sistemi

 

Geçiş Süreci Firmalar İçin Biraz Masraflı

Geçtiğimiz yıl tüm mağazalarında dönemine geçiş yapan firmasının Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre sürecine geçiş için yapılan yatırım 4 Milyon Euro düzeylerinde.

Bu noktadan da bakıldığında için daha fazla noktada hizmet veren diğer Teknoloji Mağazalarının geçiş süreci çok daha maliyetli bir hal alabilir gibi görünüyor.

Bu sebeple de Teknoloji Mağazalarının bu sürece geçişi biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

 

MediaMarkt Eski Etiket Sistemi

 

Dijital Etiket Sisteminin Artıları ve Eksileri Neler?

Öncelikli olarak sistemin artılarını maddeler halinde iletelim isterseniz.

  • Kâğıt Etiket basımı minimum seviyeye indiği için mağazalarda her hafta on binlerce ürüne basılan etiketlerden doğan Kâğıt Tüketimi azalmış oluyor.
  • Baskı süresinde kullanılan Elektrik – Toner maliyetleri ortadan kalkmış oluyor. Yüksek baskı sayılarına bağlı olarak ömürleri azalan yazıcılar daha uzun süreli kullanılabiliyor.
  • Kâğıt etiketlerin reyonlara dağıtılması sürecinde yaşanan iş gücü kaybı ortadan kaldırılmış oluyor. Personeller satış işlerine daha fazla zaman ayırabiliyorlar.
  • Gün içinde meydana gelen fiyat değişimleri anlık olarak etiketlere aktarabildiği için müşterilerin daha düşük ya da daha yüksek fiyatlar yerine direkt olarak Doğru Satış Fiyatını görmeleri sağlanmış oluyor.
  • İndirimli rakamlar personelin inisiyatifinde değil, etiket sisteminin anlık güncellenmesi ile sisteme yansıyacağı için alım kararları daha hızlı verilebiliyor.
  • adı verilen ve Teknolojik Ürün satışı yapan mağazalarda satış süreçleri de hızlı ve kolay bir hale bürünmüş oluyor. Kullanıcının bakış açısı da değişiyor.

 

Peki, Dijital Etiket sisteminin eksileri neler?

  • Firmalar adına ilk geçiş süreci oldukça maliyetli.
  • Geçiş sonrasında etiketlerin doğru kullanılmaması sebebiyle etiketlerin kırılması veya arızalanması mümkün. Kâğıt etikete göre daha hassas ve pahalılar.
  • Ürünler hakkında daha az özellik kendisine yer buluyor. Kâğıt etiketlere göre daha az bilgi içeriyor.

 

MediaMarkt Dijital Etiket