Teknoloji Mağazalarında Kağıt Etiketin Yerine Dijital Etiket Sistemine Geçiş Başladı

Teknoloji Mağazalarında tercih edilen Kâğıt Etiketler yavaş yavaş yerlerini Dijital Etiket Sistemine bırakmaya başladı. Bu sistem sayesinde hem Kâğıt Tüketimi azalıyor hem de Fiyatlar anında etiketlere yansıtılabiliyor.

MediaMarkt Türkiye operasyonu tarafından başlatılan bu dijital dönüşüm muhtemelen önümüzdeki dönemlerde Vatan Bilgisayar ve TeknoSA gibi firmalar tarafından da uygulanmaya başlanacaktır.

Dijital Etiket süreci gerek personeller için mevcut iş yükünü azaltmak adına, gerek mağazalardaki kâğıt israfını düşürmek adına gerekse de fiyatların doğru ve güncel bir şekilde müşterilere sunulması adına önemli bir adım.

 

MediaMarkt Dijital Etiket - Elektronik Etiket Sistemi

 

Geçiş Süreci Firmalar İçin Biraz Masraflı

Geçtiğimiz yıl tüm mağazalarında Dijital Etiket dönemine geçiş yapan MediaMarkt firmasının Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre Elektronik Etiket – Dijital Etiket sürecine geçiş için yapılan yatırım 4 Milyon Euro düzeylerinde.

Bu noktadan da bakıldığında Dijital Fiyat Etiketi için daha fazla noktada hizmet veren diğer Teknoloji Mağazalarının geçiş süreci çok daha maliyetli bir hal alabilir gibi görünüyor.

Bu sebeple de Teknoloji Mağazalarının bu sürece geçişi biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

 

MediaMarkt Eski Etiket Sistemi

 

Dijital Etiket Sisteminin Artıları ve Eksileri Neler?

Öncelikli olarak sistemin artılarını maddeler halinde iletelim isterseniz.

 • Kâğıt Etiket basımı minimum seviyeye indiği için mağazalarda her hafta on binlerce ürüne basılan etiketlerden doğan Kâğıt Tüketimi azalmış oluyor.
 • Baskı süresinde kullanılan Elektrik – Toner maliyetleri ortadan kalkmış oluyor. Yüksek baskı sayılarına bağlı olarak ömürleri azalan yazıcılar daha uzun süreli kullanılabiliyor.
 • Kâğıt etiketlerin reyonlara dağıtılması sürecinde yaşanan iş gücü kaybı ortadan kaldırılmış oluyor. Personeller satış işlerine daha fazla zaman ayırabiliyorlar.
 • Gün içinde meydana gelen fiyat değişimleri anlık olarak etiketlere aktarabildiği için müşterilerin daha düşük ya da daha yüksek fiyatlar yerine direkt olarak Doğru Satış Fiyatını görmeleri sağlanmış oluyor.
 • İndirimli rakamlar personelin inisiyatifinde değil, etiket sisteminin anlık güncellenmesi ile sisteme yansıyacağı için alım kararları daha hızlı verilebiliyor.
 • Teknoloji Mağazası adı verilen ve Teknolojik Ürün satışı yapan mağazalarda satış süreçleri de hızlı ve kolay bir hale bürünmüş oluyor. Kullanıcının bakış açısı da değişiyor.

 

Peki, Dijital Etiket sisteminin eksileri neler?

 • Firmalar adına ilk geçiş süreci oldukça maliyetli.
 • Geçiş sonrasında etiketlerin doğru kullanılmaması sebebiyle etiketlerin kırılması veya arızalanması mümkün. Kâğıt etikete göre daha hassas ve pahalılar.
 • Ürünler hakkında daha az özellik kendisine yer buluyor. Kâğıt etiketlere göre daha az bilgi içeriyor.

 

MediaMarkt Dijital Etiket

Teknoloji Mağazalarında Kağıt Etiketin Yerine Dijital Etiket Sistemine Geçiş Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum

 1. Cihazda aşırı ısınma ve geç açılma sorunu var ve elimdeki cihaz 3 aylık

  Cevapla
  • Sorunun yazılımsal olma ihtimali yüksek.
   Önce tüm verilerinizi yedekleyin. Varsa Güncellemeleri yapın. Google hesaplarını kaldırın ve Hard Reset atın.
   Sorun eğer çözülmez ise bu durumda Teknik Servis ile görüşmeniz gerekecek.

   Cevapla
 2. 23 Haziran 2018, 18:47

  Berbat bir telefon

  Cevapla
 3. Telefonumun ekranında ama oldu ekran gidip geliyor şimdi sarj da almıyor aldığma bin pişman oldum aldgıdan beri sorun yaşıyorum

  Cevapla
 4. Galeri yok fotoğrafları ve videoları nasıl kaydedecegiz bakamiyorum2.parmak izi okuyucu kirli temizle tekrar dene diyor temizliyorum ama hep aynı daha20günlük cihaz

  Cevapla
  • Google Fotoğraflar veya Galeri Uygulaması olması lazım. Parmak İzi noktasında sorunun kaynağı nedir bilemiyorum. Dilerseniz servis ile bir görüşün yolun başında iken.

   Cevapla
 5. 26 Aralık 2017, 19:29

  Bir hafta önce eşime Vestel Venüs Z 10 aldım çok güzel çok şık ve yerli ama anten sorunu yaşıyorum konuşabilmek için pencere kenarına gidiyorum biraz düzeliyor ayrıca altıncı katta oturuyorum aynı telıfondan yeğenimde var onun börçyle bir sorunu yok kendi telıfonumdan arıyorum ( ıphone 5s) sorun yok arayan ve aranan vadofone aynı noktadan arıyorum benim telofonda hiç sorun yok yardımcı okursanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 6. Höporlör sesi sinek vızıltısı gibi cihaza Sony marka kulaklık takılsa bile bana mısın demiyor inanın pişman oldum bir zevkim müzik dinlemekti.İşlemciden anlamam ama bu ses sistemi bu telefona hiç yakışmamıs eski telim 800 tllik birtel ama bunun kat ve katı ses veriyor.Şarzı da öyle söylendiği gibi 1’5 gün felan gitmiyor.Ayrıca ısınma sorunu da var.Diğer telefonların wi-fi aldığı yerde çatır çatır video oynatılan yerde bu tel hiç bir işe yaramıyor

  Cevapla
 7. Aslında tüm mağazalar bu sisteme geçmeli. Kağıt israfı çok üst düzeylerde.

  Cevapla