Pasaport Kayıt İşlemleriTeknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda

Teknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda

2015 yılının ilk 3 ayında %15 artış gerçekleştiren Dolar, kısa süre içerisinde Zam Yapmamakta direnen Teknoloji ve Otomotiv firmalarının da zam yapmasına sebep olacak. Teknoloji ve Otomotiv  Devleri genelde Yılbaşı Zamları sonrasında hızlı bir şekilde artan Dolar Kuru karşısında sessiz kalmış ve ürünlere Zam Yapmama kararı almıştı. Ancak artış grafiğini giderek yükselten Dolar Kuru sebebiyle firmaların […]


2015 yılının ilk 3 ayında %15 artış gerçekleştiren Dolar, kısa süre içerisinde Zam Yapmamakta direnen Teknoloji ve Otomotiv firmalarının da zam yapmasına sebep olacak.

Teknoloji ve Otomotiv  Devleri genelde Yılbaşı Zamları sonrasında hızlı bir şekilde artan Dolar Kuru karşısında sessiz kalmış ve ürünlere Zam Yapmama kararı almıştı.

Ancak artış grafiğini giderek yükselten Dolar Kuru sebebiyle firmaların yavaş yavaş Akıllı Telefon, Tablet PC, Bilgisayar, Televizyon gibi ürünlere Dolar Zammını eklemesi bekleniyor.

 

2015 Zamları
2015 Zamları

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü HASAN VATAN:

“YENİ SEVİYE YAZA FİYATLARA YANSIR”

“Yılbaşından bu yana işler düştüğü, iç talebin alımında sıkıntı yaşandığı için sektör ağırlıklı olarak kampanyalara yükleniyor.

Kategoriden kategoriye ya da şirketten şirkete dolara duyarlılık değişebiliyor. Örneğin cep telefonu ve televizyonlarda ithalatçı firmalarla TL bazlı anlaşıyoruz, bilgisayar ve tabletlerde yüzde 10’a yakın artış var.

Ama her halükârda bu dolar seviyesi devam ettiği sürece sürdürülebilir değil tabii. Şu an ağırlıklı olarak stoklar satılıyor.

Ama bu stoklar tükendiğinde yeni ürünler alındığında yeni dolar seviyesine göre alışveriş yapılacak. Yaza gelindiğinde yeni ürünlerde dolardaki artış bire bir fiyatlara yansıyacaktır.

Tabii ki firmalar ve markalar rekabet edebilmek için farklı stratejiler ve zamanlamalar benimseyebilir, ama genel trend kaçınılmaz olarak zamma yönelecektir.”

Teknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda
Teknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda

Bimeks Genel Müdürü  ARIF BAYRAKTAR:

“1-2 AYA YİNE ARTIŞ KAÇINILMAZ”

“Sektörü şu an koruyan bazı mekanizmalar var. Alımların bir kısmının TL ile yapılması, yeni teknolojiler çıktıkça eski modellerin ucuzlaması, stokların eritilmesi gibi unsurlar şu an için bizi koruyor.

Ani çıkışlarda hemen fiyat zammı yapmak durumunda kalmıyoruz. Ama tabii kur bu seviyede kalıcı olacaksa 1-2 ay sonra kurun etkisini fiyatlarda görürüz. Belki bire bir yansıtılmaz, ama mutlaka şu anki halinden daha yüksek olacaktır.”

Teknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda
Teknoloji ve Otomotiv Ürünlerine Dolar Zammı Yolda

ODD Genel Koordinatörü – HAYRI ERCE:

“OTOMOTİV 2’NCİ YARIYI BEKLER”

“Otomotivde kur hareketleri bir anda fiyata yansımıyor. Rekabet etmek için firmalar modele ya da döneme göre farklı fiyat stratejileri belirleyebilir.

Bizi dolardan daha çok Euro etkiliyor, ama doların etkisi de az diyemeyiz, çünkü hammaddelerin çoğu dolarla alınıyor. Firmalar kur hareketlerini genelde 3-6 ay içinde kademeli olarak yansıtır.

Bizim için Autoshow çok önemlidir, kampanyalar çok yoğun olur. Bu sene de 22 Mayıs’ta gerçekleşecek. O döneme kadar zam beklemiyorum. Sonrasında zaten FED kararı, seçimler, kurun ateşinin geçip geçmeyeceğini belirler.

Yaz sonuna doğru otomotivciler yeni kur dengelerini dikkate alır. Hâlâ bu seviyelerde olursa dolar, doğal olarak fiyatlara zam olarak yansır.

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1067525-dolardaki-artis-cebe-yansiyacak

  Cep Telefonu İlk Satış Vergisine %30 Zam Geldi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status