Pasaport Kayıt İşlemleriTeknolojideki Gelişmelerin İş Dünyasına Etkileri

Teknolojideki Gelişmelerin İş Dünyasına Etkileri

Teknolojideki gelişmeler sonucunda 80’li yılların başında bilgisayarların kişisel kullanım seviyesine kadar inerek işyerlerimize ve evlerimize girmiştir. Bu gelişme ile birlikte ofislerde daktiloların yerini alan bilgisayarın gelişimi, insanoğlunun hiç ummadığı bir seviyeye ulaştı. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile teknoloji hiç umulmadık gelişmeler gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Gelişmelerin bu denli büyük ve hızlı olduğu dünyada iş dünyasının […]


Teknolojideki gelişmeler sonucunda 80’li yılların başında bilgisayarların kişisel kullanım seviyesine kadar inerek işyerlerimize ve evlerimize girmiştir. Bu gelişme ile birlikte ofislerde daktiloların yerini alan bilgisayarın gelişimi, insanoğlunun hiç ummadığı bir seviyeye ulaştı. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile teknoloji hiç umulmadık gelişmeler gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Gelişmelerin bu denli büyük ve hızlı olduğu dünyada iş dünyasının bu gelişmelerin dışında kalması hayal dahi edilemezdi.

Yeryüzündeki dijital verilerin yüzde doksanının son 2 yılda oluşturulmuştur. Bu denli büyüyen bir veritabanında teknolojinin iş dünyasında köklü değişikliklere sebep olmaması şüphesiz kimse için sürpriz olmamıştır. Ticarete yeni bir boyut kazandıran ve literatüre “e-ticaret” kavramını sokan internetin gelişmesi ve neredeyse her eve girmesi, sosyal medyanın 7’den 70’e her insan tarafından kullanılmaya başlaması yeni iş dallarının ortaya çıkarmaktadır. Tabi yeni iş kolları çıkarken bu durum bazı iş dallarının da sonunun geldiğini işaret ediyor.

Robot teknolojilerinin ve yapay zeka biliminin yol kat etmesi ile üretim konusunda da yeni devrimler yaşanıyor. Evde kullanıcısına yardım eden ev robotlarının yanı sıra, fabrikalarda ve seri üretim yapılan yerlerde insan gücünden robot gücüne geçilmesi, bu alanda çalışan insanların işsiz kalmalarına sebep oluyor. İnsanlardan daha dikkatli ve daha hızlı olan robotlar her geçen gün fabrikalarda yerini alıyor ve üretime katılıyorlar.

iPhone Üretimini Robotlar Yapacak

Apple’ın Foxconn’a ürettirdiği iPhone’lar dev fabrikalarda binlerce işçi tarafından üretiliyor. Apple ve Samsung adına üretim yapan Foxconn firması 60 işçiyi işten çıkartarak yerlerine robot işçileri yerleştirdi. Bu haber gösteriyor ki gelişen teknoloji iş dünyasını direk olarak etkiliyor ve etkilemeye de devam edecek.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status