Telefon dolandırıcılığı hala gündemde

Vatandaşı tehlikeli durumlara sokan, maddi ve manevi büyük zararlar vermeye devam ediyor. Alınan önlemlere ve halka yapılan bilgilendirmelere rağmen vatandaşların canını yakan bu dolandırıcılar, sürekli medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor.

 

Devletin ve medyanın bilgilendirmelerine, aldığı önemlere rağmen vatandaşa büyük zararlar vermeye devam eden dolandırıcılar, kendi geliştirdikleri çeşitli yöntemlerle cinsiyet, yaş ve eğitim seviyeleri fark etmeksizin herkesin canını maddi ve manevi olarak yakmaya devam ediyorlar. Aslında bu dolandırma vakaları olurken medya bütün bunları gündeminde tutmaya devam ediyor. Medya çok kısa bir içerisinde 6 bin 526 tane dolandırma haberini mercek altına aldı.

Medyanın mercek altına aldığı haberlere göre hazırlanılan raporlarda, telefon dolandırıcılığına maruz kalan vatandaşların yaş, cinsiyet, eğitim seviye ya da meslek seçiminden bağımsız olarak vatandaşların hepsi tehdit altında, ve en korkutucu kısmı ise dolandırıcıların sürekli kendi yöntemlerini dönemsel olarak güncelleyerek dolandırmaya devam etmesi.

Dolandırıcılar yaygın olarak hedeflerini belirledikten sonra kısa bir araştırma yaparak, hedefin kişisel bilgilerini öğrendikten sonra kendilerini polis, savcı, bankacı gibi ünvanlarla tanıttıktan sonra öğrendikleri kişisel bilgilerle masum insanların akıllarını çelmeye çalışıyorlar. Arayan kişinin bu kurumlarda çalıştıklarına inanan bazı insanlar da ne yazık ki bazen paralarını bazen de verilmemeleri gereken bilgilerini paylaşarak kendilerini çok tehlikeli durumlara düşürüyorlar.

Kendilerini banka görevlisi olarak tanıtarak veya ödül kazanmış gibi arayan kişilerin bu yöntemleri en popülerler arasında. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olması gerçekten çok önemli!

Telefon dolandırıcılığı hala gündemde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir