Telefon Kredisi İçin Verilen 12 Ay Taksit Süresi Uzatıldı

BDDK tarafından hazırlanan düzenleme ile Telefon Kredisi için sunulan ve 31 Ocak tarihinde sona erecek olan 3.500 TL üstü cihazlara 12 Taksit seçeneği için süre uzatıldı.

BDDK tarafından geçtiğimiz aylarda 3.500 TL altındaki cihazlar için 12 Aya kadar Banka Kredisi seçeneği aktife alınmıştır. 3.500 TL üstündeki cihazların ise 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 Ay Taksit seçeneği ile satılmasına, sonrasında ise 6 ay taksit seçeneğine düşülmesi kararlaştırılmıştı.

Alınan yeni bir karar ile 3.500 TL üstündeki cihazlar için sunulan 12 Ay Taksit Seçeneği 30 Nisan 2019 tarihine kadar uzatılmış oldu. İlgili karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İlgili düzenleme metni aşağıdaki gibidir.

“ (1) 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 30/4/2019 tarihine kadar on iki ay olarak uygulanır.”

 

Para Kazanma

 

MOBİSAD Kararı Sevinçle Karşıladığını Açıkladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesine ilişkin yönetmeliğinde geçtiğimiz aylarda değişikliğe gidilmişti.

Hayata geçirilen değişiklikle birlikte fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 12 ay olarak uygulanmaya başlanmıştı. 31 Ocak 2018’te son bulacağı açıklanan uygulamanın nisan ayı sonuna kadar uzatıldığı açıklandı.

Buna göre; 3 bin 500 TL’nin üzeri cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 12 aylık taksit imkanı 31 Ocak’ta bitecekti. Bu taksit imkanı nisan sonuna kadar sürecek.

Taksit uzatma kararını değerlendiren Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, kararı büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirtti.

BDDK’nın düzenlemesinin daralan sektöre nefes aldırdığının altını çizen Başkan Turnacı, “Taksit düzenlemesi sonrasında sektörümüz bir ivme yakaladı ve yüzde 30-35 oranında büyüdü. Bu yükselişin sürdürülebilir olması adına taksit düzenlemesinin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyorduk. BDDK’nın aldığı uzatma kararını büyük bir sevinçle karşıladık” diye konuştu.

“2019 sonuna kadar fiyat bağımsız 12 taksit bekliyoruz”

Başkan Turnacı, “Mobil iletişim sektöründe, diğer sektörlerde olduğu gibi, 12 taksit uygulamasının fiyat segment bağımsız 2019 yılı sonuna kadar devam etmesini istiyoruz. Düzenlemenin fiyat bağımsız 12 taksit şeklinde yapılması halinde sektörde yaşanan hareketliliğin de artarak devam edeceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

 

5 Devlet Bankası ATM Güçlerini Birleştirme Kararı Aldı

 

Nisan Sonunda Yine Uzatılması Söz Konusu

Alınan karar her ne kadar Nisan ayı sonuna kadar geçerli olsa da bu konuda BDDK üzerindeki baskının çok fazla olduğu bilinen bir durum. Buna bağlı olarak da BDDK tarafından Nisan ayı sonunda yeni bir uzatma kararının alınma ihtimali oldukça yüksek.

Geçtiğimiz dönemde 36 ayı bulan taksit seçenekleri ile ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başaran GSM Operatörleri ve teknoloji mağazaları üzerinden Alışveriş Kredisi veren Bankalar BDDK tarafından getirilen 6 Taksit Sınırı ile ciddi bir işlem düşüşü ile karşılaşmışlardı.

Telefon Kredisi İçin Verilen 12 Ay Taksit Süresi Uzatıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir