Telefon Taksit Sınırı 2015 Şubat Ayında Bitebilir

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

1 Şubat 2014 tarihinde başlayan Telekomünikasyon Taksit Sınırlaması 2015 yılının ilk çeyreğinde sona erdirilecek gibi görünüyor. Tahmini tarih ise 1 Şubat 2015.

Bu sene başında alınan bir karar ile Tüketicinin Pahalı Telefona Yönelmesini Engellemek, açıkları kapatmak, telefon değişim sürecini uzatmak isteyen BDDK ve Hükümet tarafından alınan bir karar neticesinde Telekomünikasyon sektöründeki Kredi Kartına Taksit olayı kaldırılmıştı.

 

Süreç Beklenilenden Farklı İşledi

Telefon Satışlarının Azaltılması için başlatılan çalışma ne yazık ki beklenen etkiyi gösteremedi.

Önce Hediye Kartı – Hediye Çeki – Kılıf Satışı gibi yollar ile Türk İşi Çözümler üretildi. BDDK bu açığı görüp olaya müdahale etti. Daha sonra ise Bankalar ortaya çıktı, Tüketici Kredisi ile potansiyel alıcılara göz dikti.

Bazı firmaların Senetle Telefon Satışı yapmaya başlamaları, operatörlerin ise hat üzerinden telefon satmaya başlamaları pazardaki fiyatların daha da artmasına sebep oldu.

Bilgisayar ve Telefonda Taksit Sınırı
Bilgisayar ve Telefonda Taksit Sınırı

Vade Farksız Taksitin Yerini Fahiş Komisyonlar Aldı

Daha öncesinde Vade Farksız 12 Aya bölünen telefonlar artık %200’lere varan oranlardaki faizler ile Senetli Satışa, %20’lere varan oranlardaki faizler ile Sözleşmeli Satışa veya %10 oranlardaki faizler ile Banka Kredili Satışa döndü.

Yani 2.000 TL lik cihazı 12 Aya bölerek alırken bir anda 2.000 TL lik cihazı 2.200 TL ile 3.000 TL arasındaki fiyatlardan almaya başladık.

Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor
Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor

BDDK ve Hükümet Başka Bir Çalışmaya Başlıyor

Kullanıcıların tüketim alışkanlıklarına Kredi Kartı üzerinden sınır koyamayan BDDK ve Maliye Bakanlığı ikinci bir eylem planı ile Maaşa Göre Kart Limiti ve Aylık Harcama dönemine geçiş yapıyor.

Bu süreçte artık her kullanıcı gelirine göre bir kart limitine sahip olacak ve fazlasını alamayacak. Bu sayede de Karta Taksit, Banka Kredisi gibi eylemlere yaklaşamayacak.

Ancak bu durumda da yine Senetli ve Sözleşmeli Satış yapan firmalar kazanç sağlamış olacak. Kredi Kartı ile alım yapamayan müşteriler Senetli ve Sözleşmeli satışlara yönelecek ve daha fazla fark ödeyerek ürün almak zorunda kalacaklar.

Telefon Taksit Sınırı 2015 Şubat Ayında Bitebilir
Telefon Taksit Sınırı 2015 Şubat Ayında Bitebilir

Sistem 2015 Şubat’ında Eskiye Dönebilir

Gelen bilgilere göre 1 Şubat 2014 tarihinde başlayan Telekomünikasyon Taksit Yasağı, 1 Şubat 2015 tarihinde kaldırılacak ve Akıllı Telefon Satışlarına 9 Ay Taksit İmkânı yeniden geri gelecek.

Birçok kullanıcı 2015 yılının ilk çeyreğinde pazara çıkacak olan HTC One M9, Samsung Galaxy S6, LG G4, Sony Xperia Z4 gibi modelleri almak için şimdiden hesaplar yapmaya başlamış durumda.

Şubat ayında çıkacak böyle bir karar ile birçok kişi kredi kartlarından Vade Farksız alım yapacak gibi görünüyor.

Telefon Taksit Sınırı 2015 Şubat Ayında Bitebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. Kardeşim milletin kesesini devlet ayarlar diye bişeymi var isteyen istediğini alır borç onun hoş taksit olmadı çokmu iyi oldu bankalar kazandı

  • Bir yönden eğer millet bazı noktalarda sınırları zorlarsa bu devlete de yansır. Halkın çok fazla borçlanması durumunda bu sadece halka yansımayacaktır. Bankalara giderek artan borçlar ülke ekonomisinde de normalin üstünde hakaretlere neden olacaktır.
   Ekonomik değerler bazen o kadar ufak bir şeyden o kadar yüksek hakaretler yaparlar ki olayın etkisi tüm ülkeyi sarabilir.

   Yani sorunuzun cevabı hem EVET hem de HAYIR

 2. 9 Şubat 2015, 13:02

  saçma bir yasaktı.ama hala kalkmadı.devlet vatandaşa akıl vereceğine dünya rekoru kırdıkları makam araç sayısını azaltsınlar önce.hayvan gibi masrafı var devletin ota boka para harcıyorsunuz en büyük cari açık devletin

 3. Bugün 1 Şubat 2015 . . . bu olayı 5-6 aydır bekliyordum . İçimde halen kötü bir his var taksit yasağı kalkmayacak diye . bakalım neler olacak umarım devlet yaptığı yanlışı düzeltir ve telekomünikasyon için taksit imkanını tekrar aktif hale getirir

 4. 11 Aralık 2014, 10:24

  Asgari ücret alan adam maaşının 3 katı fiyatındaki telefonu alıyorsa bu uygulama doğru keşke herkes ayağını yorganına göre uzatsa böyle uygulamalar olmasa