Telefon ve Bilgisayar Satışlarındaki Taksit Sayısı 12 Aya Çıkıyor

BDDK tarafından Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar satışlarında kullanılan Kredi Taksit Limiti 6 Aydan 12 Aya çıkarılıyor. Satışlarda 12 Ay Taksit Seçeneği sunulmaya başlanacak.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Arabul cep telefonu satışlarında uygulanan 6 taksit sınırının kaldırılarak sürenin 12 aya çekildiği müjdesini verdi.

Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, 3 bin 500 TL altındaki Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar gibi ürünler için halen 6 ay olan tüketici kredisi taksit sınırı 12 aya çıkartılacak.

31 Ocak 2019 tarihinden sonra ise 3 bin 500 liranın üzerindeki Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar ürünlerinde taksit sınırı 12 ay olarak güncellenecek.

 

İbrahim Arabul

 

Kredi Limiti Kademeli Olarak 12 Aya Çıkarılacak

MOBİSAD – Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Arabul, cep telefonu, tablet ve bilgisayar satışlarında uygulanmaya başlanan 6 ay taksit sınırlandırılmasının sona erdiğini açıkladı.

Arabul, “Daha önce cep telefonu, tablet ve bilgisayar satışlarında 6 aylık kredilendirme taksiti sınırlandırılması vardı. Sektör temsilcileri olarak bizi oldukça etkileyen bu karar sonrası tüketicilerimizin de taleplerini alarak gerekli makamlara iletiyorduk. Çok şükür bu sorun çözüldü ve cep telefonu taksitleri 12 aya yükseltildi” dedi.

 

BDDK Tarafından Değişiklik Yapıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nda değişikliğe gittiğini açıklayan Arabul, “Eklenen geçici madde ile cep telefonu, tablet ve bilgisayar ürünlerinin tümü için kullandırılacak krediler 12 ay taksite çıkarıldı. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, 3 bin 500 TL altındaki ürünler için halen 6 ay olan tüketici kredisi taksit sınırı 12 aya çıkartılacak. 31 Ocak 2019 tarihinden sonra ise 3 bin 500 liranın üzerindeki telefonlar da 12 ay olarak devam edecek.” diye konuştu.

 

 

Avrupa Cep Telefonu Dolaşım Ücretlerini Kaldırdı

 

Operatörleri ve Senetli Satışları da Etkileyecek

Her ne kadar süreç direkt olarak Alışveriş Kredisini hedefliyor olsa da dolaylı olarak Operatörlerin Sözleşmeli Satışları ve Senetli Satışlarda 6 Aydan 12 Aya çıkmış olacak.

Son dönemde ciddi ciro kaybına uğrayan ve cihaz satışında sıkıntı yaşayan GSM Operatörleri bu süreçten kazançlı çıkacak, Tarifeye Ek Paketlerde ve Kredili Satışlarda 12 aya kadar Taksit İmkanı sunabilecekler.

Telefon ve Bilgisayar Satışlarındaki Taksit Sayısı 12 Aya Çıkıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir