Telefondaki Taksitlerin Kalkması Birçok Sektörü ve Firmayı Olumsuz Etkileyecek

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2014 Şubat ayı itibari ile başlayacak olan Cep Telefonunda Nakit Ödeme Şartı sebebiyle Kredi Kartına Taksitli Cep Telefonu alacaklar için günlere girildi.

1 Şubat 2014 tarihinden sonra Akıllı Telefon – Tablet PC – Cep Telefonu gibi ürün alımlarında, kısacası Telekomünikasyon Ürünlerinde Kredi Kartına Taksit imkânı kapanmış olacak.

Kullanıcılar 100 TL’den satılan telefonları da, 2000 TL den satılan Akıllı Telefon modellerini de ya Nakit Ödeme ya da Kredi Kartına Tek Çekim ile ödemek durumunda kalacak.

 

Vatan Bilgisayar Cepte Tek Çekim Olayına Nasıl Yaklaştı?

Konu hakkında ilk konunun basına verildiği süreçte konuşan Hasan VATAN sistemin 9 Aylık Taksitli bir sistem olacağı konusunda bir düşünce içerisinde idi.

Ancak Kredi Kartına Tek Çekim sisteminin gelmesi durumunda Açık Hesap – Senetli İşlem sistemine geçmek yerine bankalar ile anlaşarak Tüketici Kredisi Kullandırma sistemine geçebileceklerini belirtmişti.

 

TeknoSA Olaya Biraz Daha Ilımlı Bakıyor

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer tarafından yapılan açıklamalarda genelde Taksit Sınırının 9 AY olacağı noktasında idi. Ancak taksitin tamamen kaldırılması durumunda ise olaya daha ılımlı bakan Dinçer, kendileri ile beraber tüm sektörün b sisteme dönmesinden dolayı sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

 

Ev-Kur ve Benzer Sistemdeki Firmalar Kazançlı Çıkacaklar

Ülkemizde Senet Sistemli Satış noktasında en geniş satış ağına sahip olan Ev-Kur Mağazaları bu noktada bir açıklama yapmadı ancak Cep Telefonunda Taksit İmkânının sona ermesi durumundan en kazançlı çıkacak firmaların başında Ev-Kur gelecektir.

Kredi Kartına Taksit yaptıramayan birçok alıcı için direkt olarak Açık Hesap Taksit olayı devreye girecektir. Bu noktada da Ekstradan ödedikleri farklar göze görünmemeye başlayacaktır.

 

Sektörde Büyük Bir Kara Borsa Sistemi Başlayacak

Belli bir sınıra tabi olmadan Açık Hesapla satış yapan mağazalar son birkaç senede oldukça hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Bazı mağazalarda Mobil Pazarda 899 TL’den satılan bir telefona istenilen ücret 15 Ay Açık Hesapta 1700 TL seviyelerine bile çıkmış durumda.

Kredi Kartına Taksit yapamayan veya Elinde Nakit Parası Olmayan bir kişi için en ideal yöntem olacak olan Açık Hesap Sistemi bir anlamda Telefon Satışında hem daralmaya hem de Kara Borsaya sebebiyet verecek gibi görünüyor.

Telefondaki Taksitlerin Kalkması Birçok Sektörü ve Firmayı Olumsuz Etkileyecek
Telefondaki Taksitlerin Kalkması Birçok Sektörü ve Firmayı Olumsuz Etkileyecek

Avea, Turkcell ve Vodafone Kazanacak

Sözleşmeli Telefon satışları zaten son dönemde artmaya başlamıştı. Gelecek olan Kredi Kartsız Telefon Alımları ile de tarifeye Ek Paketler daha cazip hale gelmeye başlayacak.

Bu sayede Kredi Kartına Taksit yapamayan kullanıcılar telefon alabilmek için Operatörlerin kapısını aşındırmaya başlayacak.

Bu noktada da normal cihaz satışları azalırken Operatörler üzerinden Sözleşmeli Telefon Satışları da artmaya başlayacaktır.

 

Kaçak Telefona İlgi Artabilir

Taksitli olarak alım yapmakta zorlanan kullanıcıların Replika ve Spot ürünlere ilgi duyması da yüksek bir ihtimal. 2200 TL’den Samsung Galaxy Bote 3 alamayan birisi bu noktada 499 TL – 399 TL gibi fiyatlardan Replika ve Kaçak ürünler almaya başlayacaktır.

Son dönemde artan Sanal Reklamlar ile ortaya çıkan Dolandırıcılık Sistemi de kendisini bu noktada daha da ön plana çıkaracaktır. Taksitli Telefon alamayanlar yan sanayi veya kaçak ürünlere yönelmeye başlayacak ve cihazı daha ucuza almak için sıkıntılı süreçlerin içerisine girmeye başlayacaklardır.

 

Küçük Esnaf Kepenk İndirebilir

Geçimini Cep Telefonu Satışından yapan küçük esnaf telefon satışlarının daralmasından sonra sıkıntılı bir sürece girecek gibi görünüyor.

Büyük firmaların Açık Hesap – Senet Sistemine dönmesi, Bankalarla anlaşarak Tüketici Kredisi Kullandırması veya farklı çözüm sistemlerine geçmesi durumunda en büyük zarar Küçük Esnafa gelecektir.

Bankalar ile anlaşamayan, Senet sistemini de zaten başaramayacak olan Küçük Telefon Bayileri ya Kontör satarak ayakta kalacak yada kepenk indirerek başka bir şekilde ticari hayata devam etmek durumunda kalacaklar.

 

Telefondaki Taksitlerin Kalkması Birçok Sektörü ve Firmayı Olumsuz Etkileyecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir