Telefonlar İçin Windows 10

Telefonlar İçin Windows 10

Bilgisayarlarımızdan aşina olduğumuz windows işletim sistemi, bir süre önce telefonlarda boy göstermeye başlamıştı. Şimdiye kadar sınırlı sayıda cihazda kullanılabilen işletim sistemi, Windows 10 ile birlikte bu sayıyı arttırmayı amaçlıyor. İki ay önce Windows 10’un ön izlemesini yaptığı özel versiyonunun bu günlerde yeni güncellemeler ve özelliklerini içeren yeni versiyonu da yayınlandı.

Windows 10 birçok güncellemesiyle evrensel nitelik taşıyor.Microsoft’un Windows 10’un telefonlara özel versiyonunun ön izleme sürümünü yayınlamasının üstünden neredeyse iki ay geçti ve yazılım üreticisi bu versiyon için çeşitli güncellemeler ve yeni özellikler içeren yeni bir sürüm yayınladı.Başlangıçtaki ön izleme sürümü kısıtlı sayıda cihazda yüklenebilir durumdaydı, ancak yayınlana yeni sürümle birlikte desteklenen telefon sayısı arttı. Listede Lumia 1020, Lumia 920, Lumia 1520 gibi telefonlar da bulunuyor. Lumia 930 gibi saydığımız telefonlar kadar popüler ve hatta bazılarından daha yeni birkaç telefon ise henüz Windows 10 telefon ön izleme sürümünü desteklemiyor.

Microsoft ön izleme sürümüyle birlikte yeni uygulamaları da getiriyor. Güncellenmiş mail,takvim, telefon, mesajlaşma, kişiler ve harita uygulamaları bunlar arasında yer alıyor. Mail ve takvim uygulamaları Microsoft’un Windows 10’un masaüstü versiyonunda test etmekte olduğuyla aynı tabiatta, diğer bir deyişle evrensel nitelik taşıyor. Mail uygulaması şirketin iOS ve Android’deki Outlook uygulamaları gibi özelleştirilebilir hareketleri de destekliyor.

Internet Explorer’ın takipçisi olacak Project Spartan’ın ilk versiyonlarından biri de ön izlemenin yeni sürümünde bulunuyor. Microsoft’tan Gabe Aul, yayınlanan yeni sürümle ilgili olarak Windows Blog’da yayınlanan yazıda Project Spartan’ın geliştirilen yeni işleme motorunu kullandığını,böylelikle modern mobil web ile büyük uyumluluk yakalandığını kaydetti. Ayrıca Okuma Görünümü ve Okuma Listesi’nin erken versiyonları da Project Spartan’ın bu erken aşamadaki sürümünde yer alıyor.

Project Spartan henüz varsayılan internet tarayıcısı değil ve bu yeni ön izleme sürümünde IE11 ile yan yana bulunuyor. Ancak bu durum gelecekte değişecek. Spartan adres çubuğunun en üstte yer almasını da içeren yeni bir kullanıcı arayüzü sunuyor.Eğer bir Windows telefon sahibiyseniz ve Windows 10’un telefonlara özel versiyonunun ön izleme sürümünü yüklemek isterseniz, öncelikle hâlâ çeşitli sorunların yaşanabileceğini söyleyelim.Bunları göze alıyorsanız, yeni güncellemeyi Microsoft’un Windows Insider web sitesi üzerinden indirebilirsiniz.Bilgisayarlarımızın vazgeçilmezi olan windows, bu atılımıyla telefonlarda da kendinden söz ettirmek istediğini göstermektedir. Bilgisayarlarda kendisini zorlayacak herhangi bir rakip bulunmasa da, bu durum akıllı telefon sektöründe söz konusu olmamaktadır.

Windows akıllı telefon sektöründe zirveyi hedeflediği takdirde oldukça çetin bir rekabetin içine girebileceğe benziyor. Rakip firmaların sektörün genele hitap etmesi ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmasının ardından, Windows’un sektöre girmek için geç kaldığı söylenebilir.

 

http://www.teknoblog.com/telefonlar-icin-windows-10-on-izleme-guncellendi-yeni-uygulamalar-ve-

project-spartan-geldi-96198/

Telefonlar İçin Windows 10

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir