Telefonlardaki Isınma Sorunu Üreticileri Zora Sokuyor

Artan işlemci güçleri ve incelen kasa yapıları ile birlikte Akıllı Telefonlardaki Isınma Sorunu giderek daha büyük bir sorun halini almaya başladı.

Bir dönem TV üretiminde de ortaya çıkan bu sorun sebebiyle birçok LED TV üreticisi LCD TV Kasasına benzer daha kalın kasalarla pazara çıkmak durumunda kalmıştı.

Şimdi ise Akıllı Telefon Üreticileri ısınma konusunda ciddi sorunlar yaşamaya ve yeni çözümler peşinde koşmaya başladılar.

 

Samsung Isı Borusu Sistemi

 

Samsung Bakır Isı Borusu Kullanmaya Başladı

Samsung S7 modeli ile birlikte cihazlardaki ısınma sorununu çözebilmek amacıyla Bakır Isı Borusu Sistemine geçen Samsung firması şu arala yeni arayışlar içinde.

Kasa kalınlığına pek etki etmese de maliyet olarak firmaya ciddi yükler bindiren bu sistem şu aşamada özellikle Amiral Gemisi statüsünde olan, ince kasa yapısına sahip modellerde mecburen kullanılıyor.

Ancak firmanın soğutma noktasında farklı seçenekleri değerlendirdiği, maliyetleri azaltacak ve aynı zamanda soğutma görevini de yerine getirecek bazı teknolojiler üzerinde çalıştığı gelen haberler arasında.

 

Samsung Vapor Chamber

 

Buhar Soğutma Yöntemi Bir Seçenek, Ama…

Son dönemde Vapor Chamber adı verilen bir Buhar Soğutma Sistemi üzerinde çalışan Samsung firması bilgisayar donanımı üreticileri tarafından kullanılan bu sistemi telefonlara entegre etmek istiyor.

Ancak yüksek maliyetlere sahip olması ve boyut olarak şu aşamada bir telefonun içine sığamayacak büyüklüklerde olması Samsung cephesinin çözmesi gereken iki sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak çeşitli çalışmalar ile bu sistemin 2018 – 2019 yıllarına yetişmese bile 2020 yılı gibi Samsung tarafından Amiral Gemilerinde kullanılması bekleniyor.

 

Samsung Isı Borusu

 

Özellikle Yaz Ayları Çok Sorunlu

Cihazların incelen kasa yapıları sebebiyle tüm bileşenler artık birbirlerine çok daha yakın konumlandırılmak zorundalar.

Batarya ve İşlemci özellikle Akıllı Telefonlarda en fazla ısınan bileşenler arasındalar. Buna birde cihaza dışarıdan etki eden kullanıcı sıcaklığı ve hava sıcaklığı da eklenince işler istenildiği gibi gitmeyebiliyor.

Artan sıcaklıklardan dolayı Batarya Tüketimi yükselirken sıcaklığı artan İşlemciler daha yavaş çalışmak zorunda kalıyorlar.

Bu durumda da bataryaların hızlı tükenmesi ve cihazın sık sık donma ve yavaşlama yapması gibi sorunlar tüketicilerin başını ağrıtıyor.

Dolayısıyla da bu sorun dönüp dolaşıp Üreticilerin çözmesi gereken konulardan birisi olarak karşılarına çıkıyor.

Telefonlardaki Isınma Sorunu Üreticileri Zora Sokuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.