Telefonunuzla Koku Göndermek İster Misiniz?

Telefonunuzla Koku Göndermek İster Misiniz?

Cep telefonları ilk çıktığında kablosuz bir cihazla dünyanın herhangi bir yerindeki biriyle görüşebilmeyi bir çoğumuz anlamakta zorluk çekmiştir. Bunun ardından gelişen teknolojiyle görüntülü konuşma gelmiştir. Halen daha cep telefonlarıyla görüntülü konuşmaya alışamayanlar bulunmaktadır. Peki cep telefonlarıyla koku göndermek kullanıcılar tarafından kolay alışılabilecek bir şey midir? Bunu ilerleyen zamanlarda tecrübe ederek öğrenebileceğiz.

Harvard Üniversitesinde bilim adamları akıllı telefonlardan koku göndermeyi mümkün kılan bir cihaz geliştirdi.Vapor Communications tarafından tasarlanan cihaz, akıllı telefonlar üzerinden koku göndermeyi mümkün kılacak.

Harvardlı Profesör David Edwards ve öğrencileri Rachel Field ve Amy Yin’in çalışmaları sonucunda akıllı telefonlarda devrim yaratacak yeni bir özellik kullanıma sunuluyor.Vapor Communicationun Group açıklamasında, kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar kendini ifade edebilmeleri ve eğlence, gezi ve pazarlama amaçlı olarak birbirlerine online olarak koku gönderebileceklerini belirtti. Bir başka deyişle, Prof. Edwards ve öğrencilerinin geliştirdiği cihaz ile dünyanın bir ucundan başka bir noktasına deniz aşırı olsa dahi, istediğiniz kişiye yediğiniz yemeğin, ya da kendi kokunuzu göndermek mümkün. Ophone adı verilen cihaz ile ‘osnap’ adlı uygulama yardımıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Ophone, içinde dairesel olarak yer alan 8 tane ‘ochip’ adı verilen filitrelerin her birine 4’er tane olmak üzere toplum 32 temel koku yerleştirilmiş durumda. Cihaz, bu 32 temel kokuyu,gerekli oranlarda birleştirerek toplam 300,000 dolayında farklı aroma içerikli koku yaratabiliyor.

Şirket, OPhone adlı cihazı 2015 Nisan ayından itibaren 199 dolardan satışa sunmayı planlıyor.Çok uzak olmayan gelecekte koku gönderebilecek teknolojiye sahip telefonlar kullanıcıların elinde olabilecek. Teknolojinin bu denli ilerlemesinin ardından cep telefonlarıyla başka neler yapılabileceği ise merak edilmektedir. Hızlı ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak oldukça zor olsa da,diğer yandan kullanıcılar sunulacak yenilikler için sabırsızlanmaktadır. Koku gönderen cihazın ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı da esrarını korumaktadır.

 

 

Artık telefonlardan koku gönderilebilecek

Telefonunuzla Koku Göndermek İster Misiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir