Thunderbolt 3 Teknolojisinden Gücünü Alan USB 4.0 Duyuruldu

Thunderbolt 3 Teknolojisinden Gücünü Alan USB 4.0 Duyuruldu

INTEL tarafından kullanılan Thunderbolt 3 Teknolojini kullanarak hazırlanan USB 4.0 ile birlikte anlık olarak 40 Gbps’lik veri aktarımı artık mümkün.


tarafından kullanılan Thunderbolt 3 Teknolojini kullanarak hazırlanan 4.0 ile birlikte anlık olarak 40 Gbps’lik veri aktarımı artık mümkün.

-IF Konsorsiyumu tarafından 2019 yılı Mart ayında ilk geliştirici örnekleri basınla paylaşılan 4.0 Teknolojisi artık pazara sürülmeye hazır.

firması kendi üretimi olan Thunderbolt 3 Teknolojisini Geliştiricileri Birliği ile paylaşarak bir anlamda sektörün yeni bir yola girmesine destek olmuş oldu.

Thunderbolt 3 Teknolojisi ile birlikte 3.2 sürümünde ulaşılan 10 Gbps + 10 Gbps şeklindeki hızın üstüne çıkılarak 40 Gbps seviyelerinden bir hıza ulaşılmış oldu.

 

Thunderbolt 3

 

4.0 Teknolojisi Kullanıcılara Ne Sunuyor?

İlk olarak Thunderbolt 3 Teknolojisinin USB 4.0 olarak tescillenmesi ile üreticilerin maliyetlerinde bir düşüş yaşanacak. Çünkü daha öncesinde firması Thunderbolt 3 için Lisans Ücreti alırken USB Geliştiricileri Birliği üzerinden pazara sunulacak olan USB 4.0 için bir lisans bedeli alınmayacak.

USB 4.0 Teknolojisi USB Type-C kablolar üzerinden kullanılıyor olacak. Bu sayede hem ve sonrasında pazara sürülen diğer USB Protokollerine geriye yönelik destek sağlanmış olacak.

İki yönlü veri aktarımı ile 40 Gbps veri aktarın hızına sahip olacak olan USB 4.0 Protokolü ile hem şarj hem de veri aktarım hızlarında ciddi iyileştirmeler elde edilecek.

USB 4.0 ile birlikte ana cihazdan harici cihazlara görüntü aktarımlarının da önü açılmış olacak. Bu sayede bir TV üzerinden farklı TV’lere görüntü aktarımı sağlanabilecek. Bununla alakalı teknik detayların açıklanması ile aktarım sayıları ve kalitesi gibi konularda netlik kazanmış olacak.

Bir anlamda altyapı sağlayıcısı olduğu için ilk ürünlerin de tarafından pazara sürülmesi bekleniyor. Ancak gerek işlemcilerin gerekse de anakartların uygunluk seviyesine ulaşması vs. 2020 – 2021 yıllarını bulacak gibi görünüyor. O süreçte üst düzey bazı anakart modellerine de bir tane de olsa USB 4.0 destekli çıkışın konulması şaşırtıcı olmayacaktır. Gelen bilgilere göre firması 10. Nesil işlemcilere Thunderbolt 3 teknolojisini entegre etmeye başlamış durumda.

 

USB Tarihçesi

 

USB Standardının Tarihsel Gelişimi

1995USB 1.0 sürümü ilk olarak piyasaya sürüldü. Bu protokol ile 12 Mbit veri aktarımı sağlanabiliyordu. Hemen sonrasında da USB 1.1 sürümü pazara sürüldü. Bugün kullandığımız USB Konnektörü bu yılda kullanıcı ile buluştu.

1998 – Bu yılda pazara çıkan iMac G3 serisi Seri ve Paralel portları USN protokolü ile birleştiren ilk kitlesel bilgisayar modelidir.

2000 standardı duyuruldu. Bu standart ile USB üzerinden güç aktarımı mümkün hale getirildi. Günümüzde telefonları ve diğer taşınabilir cihazları USB üzerinden şarj edebilmemizin önü ile açılmış oldu.

2008 standardı hayatımıza girdi. 5 Gbps veri aktarım hızlarına ulaşıldı. Hemen sonrasında ise sürümü pazara sürüldü. ile 10 Gbps veri aktarım hızlarına ulaşıldı.

2014USB-C olarak bilinen genelde USB Type-C olarak adlandırdığımız protokol hayatımıza giriş yaptı. Bu protokol temelde altyapısını kullanan ancak nispeten daha ince cihazlarda kullanılmak için daha minimal hale getirilmiş bir giriş birimi olarak tasarlandı.

2017 ile 20 Gbps veri aktarım hızlarına ulaşıldı. Aslında protokolü günümüzde pek yaygınlaşmayı başaramadı. Bazı üst düzey cihazlarda yavaş yavaş kullanılmaya başlanmışken USB 4.0 protokolü onun yerini almayı başardı.

2019USB 4.0 protokolü duyuruldu. Artık ile kullanılan mevcut altyapının sınırlarına gelinmişti. USB 4.0 ile birlikte tarafından teknoloji dünyasına sunulan Thunderbolt 3 teknolojisine geçiş yapıldı.

 

Thunderbolt 3 - USB 4.0

 

Neden Thunderbolt 3 Yerine USB 4.0

Aslında firması Thunderbolt 3 Teknolojisi ile yoluna devam edebilir ve kendi ürünlerinde bu altyapıyı kullanarak hem bir adım öne geçip hem de lisans ücretleri ile mali olarak da kazanç sağlayabilirdi.

Ancak şuan pazardaki en önemli oluşumlardan birisi ve içerisinde birçok üst seviye bilgisayar üreticisi mevcut.

Intel bu sebeple de Thunderbolt 3 Teknolojisi genel kullanıma açarak kendi geliştirdiği teknolojinin bütün cihazlarda Standart hale gelmesinin önünü açtı.

Bu sayede artan hız aktarım imkânı ile de farklı teknolojileri gerek Intel gerekse de iş ortakları pazara sürebilecekler ve gerek anakart gerekse de cihazlardaki diğer gelişimler ile daha büyük kazançlara erişebilecekler.

USB 4.0 - USB Type-C


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status