Tizen OS Artık 4. Büyük Mobil İşletim Sistemi

Pazardaki payını Akıllı Telefon, Akıllı Saat ve Akıllı TV alanlarında arttırmaya devam eden Tizen OS 4. Büyük Platform olmayı başardı.

Daha önce 4. lük koltuğunda yer alan BlackBerry OS serisine artık yeni cihaz çıkmaması ve firmanın yeni modellerinde Android İşletim Sistemini tercih etmeye başlaması bir anda Samsung ’un Mobil İşletim Sistemi olan Tizen OS’u ön plana taşıdı.

Bu gelişme sonrasında TİZEN OS İşletim Sistemi kendisini bir anda 4.lük koltuğunda buldu.

 

Samsung ve Intel Açıkladı "Tizen Projesinde Geri Adım Yok"
Samsung ve Intel Açıkladı “Tizen Projesinde Geri Adım Yok”

 

İlk 3 Sırada Büyük Firmalar Var

İlk sırayı Android İşletim Sistemi alırken ikinci sırada IOS kendisine yer bulmuş durumda. Üçüncü büyük işletim sistemi ailesi ise Windows Phone serisi olmuş durumda.

Son birkaç senedir Akıllı Telefon Modellerinde, Akıllı TV Modellerinde ve Akıllı Saat Modellerinde Tizen OS İşletim Sistemini kullanmaya başlayan Samsung firması kendi işletim sistemini 4. Büyük Platform haline getirmeyi başardı.

Firefox OS gibi farklı sistem denemeleri ile pazara giren firmalar ise belli başlı firmaların 1-2 ürününden fazla üründe boy gösteremeyince pazardaki isimleri de silinmeye başladı bile.

 

Tizen OS İşletim Sİstemi
Tizen OS İşletim Sİstemi

 

En Fazla Tizen ’li Cihaz Hindistan’da

Hindistan’da satışa sunulan ve oldukça büyük ilgi gören Tizen OS İşletim Sistemli Samsung Z serisinin yakın dönemde Avrupa’da da boy göstermesi bekleniyor.

Gelecek süreçte Android İşletim Sistemi ve Tizen OS İşletim Sistemini aynı anda farklı serilerde kullanması beklenilen Samsung firmasının bir adım daha üstte ise Kendi İşletim Sistemine geçmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda da Bada İşletim Sistemi ile bu alanda bir adım atan ancak Android ’in yükselişi sebebiyle vazgeçen Samsung firması Tizen OS için uzunca bir süredir çalışma aşamasında idi.

 

Daha Mükemmel Bir Deneyim İçin TİZEN OS Bir Çeyrek Ötelendi
Daha Mükemmel Bir Deneyim İçin TİZEN OS Bir Çeyrek Ötelendi

 

WebOS İşletim Sistemi TV’lerde Kaldı

Tizen OS gibi tüm sektörlerde değil de TV sektöründe LG ile büyümeye çalışan WebOS İşletim Sistemi bir dönemlere damga vurmuş olsa da tıpkı Symbian İşletim Sistemi gibi mazide kalmaya başladı.

LG firması da ilerleyen süreçte WebOS İşletim Sistemi ile yola devam kararı alarak Android İşletim Sisteminden vazgeçmezse Tizen OS kadar büyüyen farklı bir işletim sisteminin de olması pek beklenmeyecektir.

Tizen OS Artık 4. Büyük Mobil İşletim Sistemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir