Toplu Taşıma Araçlarında 60 Yaş Üstüne Ücretsiz Olan Ulaşım Belirli Saatlerde Ücretli Olacak

Özellikle Mesai Başlangıç ve Bitim Saatlerinde toplu taşıma araçlarında yaşanan yoğunluğu azaltmak adına bir dizi önlem alınması günceme geldi.

60 ve 65 yaş üstü vatandaşlara verilen Ücretsiz Ulaşım imkânı özellikle vatandaşların işe gidiş ve geliş saatlerinde artan yoğunluğu azaltmak adına belirli saatler aralığında Ücretli hale getirilecek.

Bu kapsamda meclise gidecek olan yeni düzenleme ile Ücretsiz Toplu Taşıma Kullanımı saatlerine bazı düzenlemeler getirilecek. Bu saatler dışında Toplu Taşımayı kullanacak olanlar ise Tam Ücret üzerinden ödeme yaparak toplu taşımayı kullanabilecekler.

 

Toplu Taşıma 60 Yaş üstü
Toplu Taşıma 60 Yaş üstü

 

Zam Paketinin İçerisine Eklendi

İlgili düzenleme AK Parti tarafından hazırlanan ve yakında Meclis gündemine gelecek olan; emlak vergilerine, suya, çevre temizlik vergisine, konut sigortasına ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne çeşitli oranlarda zam yapılmasını öngören taslak düzenlemenin içerisine eklendi.

Taslak düzenleme eğer meclisten geçerse şehir içi toplu taşıma araçlarından indirimli ya da ücretsiz yararlanan 60 ve 65 yaş üstü vatandaşların mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemeleri zorunlu hale gelecek.

 

En Fazla Kullanılan Toplu Taşıma Araçları
En Fazla Kullanılan Toplu Taşıma Araçları

 

Düzenleme 10.6 Milyon Kişiyi İlgilendiriyor

TÜİK verilerine göre 60 – 64 yaş aralığında 3 Milyon 446 kişi, 65 yaş üstünde ise 7 Milyon 186 bin kişi olmak üzere ülkemizde toplamda 60 yaş üzerinde 10 milyon 632 bin kişi bulunuyor.

İlgili düzenlemenin meclisten geçmesi ile her belediye kendi yoğun saatlerini belirleyerek bu saatler içinde yapılan yolculuklardan Tam Bilet Ücreti almaya başlayacak.

Bu saat aralıkları Ankara içinde 07:00 – 09:30 ile 16:00 – 20:00 aralığında iken İstanbul’da bu süre biraz daha genişleyebiliyor.

 

Toplu Taşıma ve Ücretsiz Ulaşım
Toplu Taşıma ve Ücretsiz Ulaşım

 

Ücretsiz Ulaşımı Çok Seven Yaşlılar Üzülecek

Son dönemde ciddi bir şekilde tartışılan sorunlardan birisi elbette ki yaşlıların Ücretsiz Ulaşım imkânlarını sonuna kadar kullanmaları idi.

Özellikle sabahın erken saatlerinde evden çıkan yaşlılar Ücretsiz Ulaşımın getirdiği rahatlık sayesinde gün içinde sık sık seyahat etmekte idiler.

Ancak bu ücretsiz kullanım özellikle sabah işe gidiş ve akşam işten geliş saatlerinde hem yaşlılar hem de çalışanlar adına bir eziyete dönüşmekte.

Bu sebeple de alınacak bir dizi önlem ile en azından sabah ve akşam saatlerinde artan Toplu Taşıma Yoğunluğunun azaltılması, 60 yaş üstü Ücretsiz Seyahat imkanına sahip vatandaşların da daha çok toplu taşımanın az kullanıldığı saatlerde evlerinden çıkmaları ve seyahat etmeleri sağlanmış olacak.

Toplu Taşıma Araçlarında 60 Yaş Üstüne Ücretsiz Olan Ulaşım Belirli Saatlerde Ücretli Olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir