Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nihayet Geliyor

Uzunca süredir altyapısı için çalışmalara devam edilen Türkiye Kart için somut adımlar atıldı. Toplu Taşımada Tek Kart dönemini başlatacak olan uygulama sene sonuna kadar hayata geçirilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 yılı sonuna kadar 7 farklı ilde pilot uygulama olarak hayata geçirilecek olan Türkiye Kart hemen sonrasında ise Tüm Türkiye’de kullanıma açılacak.

PTT tarafından altyapı çalışmalarına devam edilen Türkiye Kart projesi ile tek bir kart alarak gittiğiniz her ilde yer alan Toplu Taşıma Araçlarını kullanabilmeniz mümkün hale getirilmiş olacak.

 

İstanbulkart Türkiyekart Oluyor

 

İlk Etapta 7 İlde Kullanılmaya Başlanacak

Türkiye Gazetesinde yer alan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN tarafından verilen bilgilere göre;

  • Projenin altyapısı PTT tarafından hazırlandı,
  • İlk olarak 7 şehirde uygulanacak. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Düzce ve Kahramanmaraş olacak.
  • Otobüs, Metro, Metrobüs, Vapur gibi tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak.
  • Herhangi bir ilde yüklenen bakiye ile tüm Türkiye’de toplu taşıma araçlarından tek kart ile faydalanılabilecek.
  • Kartlara şehirlere özel uygulamalar yüklenebilecek. Bu sayede her şehir kendisi için özelleştirilmiş uygulamalar ile kullanıcılara ek imkânlar sunabilecek.

 

PTTKart - Türkiye Kart

 

Her İlde Tek Kart, Farklı Bilet Fiyatı

Türkiye Kart Projesi aslında bir nevi Banka Kartı mantığı ile ilerliyor olacak. Türkiye Kart aldıktan sonra içine istediğiniz miktarda para yüklemesi yapabileceksiniz. Bu para ile de yolculuk yapabileceksiniz.

Bu noktada İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından örneğin yolculuk ücreti 5 TL olarak belirlendi ise kartınızdan 5 TL düşecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu ücreti 4.5 TL olarak belirledi ise sizden 4.5 TL düşecek.

Kartınızdan düşen bakiyeler PTT tarafından ilgili belediyenin hesaplarına ödeniyor olacak. Bu noktada da sizin her şehir için ayrı bir Ulaşım Kartı almanıza, farklı kartlara bakiye yüklemek zorunda kalmanızın da önüne geçilmiş olacak.

Pilot Uygulama olarak başlatılacak olan Türkiye Kart Projesinin 2020 yılı içinde Tüm Türkiye’de uygulanmaya başlanması bekleniyor. Bu sayede 1 sene içerisinde cebinizdeki farklı belediyelere ait kartlar kullanım dışı kalacak ve tek bir noktada, Türkiye Kart üzerinde buluşacaklar.

 

Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nihayet Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir