TRT Bandrol Ücretlerine Zam Geldi, Akıllı Telefonlara Zam Yolda

TRT Bandrol Ücretlerine Zam Geldi

Cep Telefonları ve Akıllı Telefonlar için %6 – %7 oranında olan Ücretlerine alınan bir kararla zam yapıldı ve vergi oranı %10 olarak kabul edildi.

Resmi Gazetede 2017/10628 karar sayısı ile 08/08/2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren yeni vergi oranları ile Akıllı Telefonlara yeni bir zam dalgası yansıyabilir.

Getirilen yeni vergi kalemlerinde Notebook ve Tablet PC modellerindeki %2 – %3 arasındaki vergi %2 oranında sabitlenirken TV Ürünlerinden alınan %18 oranındaki vergide %16 oranına çekilmiş durumda.

 

Öncesi ve Sonrası

Ürün Gurubu Eski Vergi OranıYeni Vergi Oranı
Televizyon – Radyo Cihazları%18%16
Uydu Alıcısı – TV Kartları%10%10
FM Tuner Bulunan Akıllı Telefonlar%7%10
İnternet Bağlantılı Akıllı Telefonlar%6%10
TV veya FM Tuner Bulunan Bilgisayarlar%3%2
Tüm Bilgisayar ve Tablet PC Modelleri%2%2
TV veya FM Tuner Bulunan Tablet PC%3%2

Artışın Sebebi Sanayi İşletmelerinden Kaldırılan Vergiler

Akıllı Telefonlardan alınan Ücretlerinde yapılan artışın sebebi “Sanayi işletmelerinden 1 Temmuz itibarıyla TRT enerji payının kaldırılmasının ardından kurumun gelir kayıplarının kısmen telafisi amacıyla cep telefonu ve tunerli bilgisayar bandrol ücretlerinde artış yapıldı” şeklindeki bir açıklama duyuruldu.

Yani Sanayi Kurumlarından alınan Vergi Oranlarında indirim yapılınca ortaya çıkan Vergi Açığı direkt olarak Akıllı Telefonlar üzerinden Vatandaşın üzerine yüklenmiş oldu.

 

TRT Bandrol Ücretine Bağlı Zamlar Gelebilir

Ortalama olarak 1.000 TL’lik bir cihazı baz alacak olursak %7 oranındaki vergi ile 70 TL vergi ödemesi yapan firmalar %10 değerine çıkan bir vergi sonrasında 100 TL ödemek zorunda kalacaklar.

Bu da ortalama olarak 1.000 TL değerindeki bir cihazın %3 oranında zamlanmasına ve fiyatlara 30 TL den başlayan oranlarda zam eklenmesine sebep olacak.

Kaldı ki şuan 4.000 TL seviyelerinde satılan cihazlarda yaşanması muhtemel zam oranları ise 100 TL’nin üstünde.

 

Yeni Cihazlarla Birlikte Bu Zamlar Yansıtılabilir

Ancak Pazar analizlerine ve zamların geldiği döneme bakarsak firmaların Akıllı Telefon satışlarının daraldığı bir süreçte mevcut cihazlara zam yapmalarını pek mantıklı bulmuyoruz.

Ama özellikle Ağustos – Eylül aylarında tanıtılması muhtemel modellerde buy %3’lük zammı rahatlıkla görebiliyor olacağız.

Tabi ki bu noktada Üretici Firmalar pazardaki modellerinden alınmaya başlanan +%3 / %4 lük verginin de yansıtmasını bu cihazlar üzerinden tüketiciye yansıtacaktır.

Bu sebeple de Samsung Galaxy Note 8 gibi, Apple iPhone 7s veya 8 serileri gibi, LG V30 gibi Ağustos – Eylül aylarında satışa çıkacak modellerin fiyatlarında bir iki basamak artış gözlenmesi muhtemel.

* Karar Sayısı: 2017/10628 – Karar Tarihi: 08/08/2017

 

2017 - TRT Bandrol Ücretleri