TRT Bandrol Ücretlerine Zam Geldi, Akıllı Telefonlara Zam Yolda

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Cep Telefonları ve Akıllı Telefonlar için %6 – %7 oranında olan TRT Bandrol Ücretlerine alınan bir kararla zam yapıldı ve vergi oranı %10 olarak kabul edildi.

Resmi Gazetede 2017/10628 karar sayısı ile 08/08/2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren yeni vergi oranları ile Akıllı Telefonlara yeni bir zam dalgası yansıyabilir.

Getirilen yeni vergi kalemlerinde Notebook ve Tablet PC modellerindeki %2 – %3 arasındaki vergi %2 oranında sabitlenirken TV Ürünlerinden alınan %18 oranındaki vergide %16 oranına çekilmiş durumda.

 

TRT Bandrol Ücretleri Öncesi ve Sonrası

Ürün Gurubu  Eski Vergi Oranı Yeni Vergi Oranı
Televizyon – Radyo Cihazları %18 %16
Uydu Alıcısı – TV Kartları %10 %10
FM Tuner Bulunan Akıllı Telefonlar %7 %10
İnternet Bağlantılı Akıllı Telefonlar %6 %10
TV veya FM Tuner Bulunan Bilgisayarlar %3 %2
Tüm Bilgisayar ve Tablet PC Modelleri %2 %2
TV veya FM Tuner Bulunan Tablet PC %3 %2

Artışın Sebebi Sanayi İşletmelerinden Kaldırılan Vergiler

Akıllı Telefonlardan alınan TRT Bandrol Ücretlerinde yapılan artışın sebebi “Sanayi işletmelerinden 1 Temmuz itibarıyla TRT enerji payının kaldırılmasının ardından kurumun gelir kayıplarının kısmen telafisi amacıyla cep telefonu ve tunerli bilgisayar bandrol ücretlerinde artış yapıldı” şeklindeki bir açıklama duyuruldu.

Yani Sanayi Kurumlarından alınan Vergi Oranlarında indirim yapılınca ortaya çıkan Vergi Açığı direkt olarak Akıllı Telefonlar üzerinden Vatandaşın üzerine yüklenmiş oldu.

 

TRT Bandrol Ücretine Bağlı Zamlar Gelebilir

Ortalama olarak 1.000 TL’lik bir cihazı baz alacak olursak %7 oranındaki vergi ile 70 TL vergi ödemesi yapan firmalar %10 değerine çıkan bir vergi sonrasında 100 TL ödemek zorunda kalacaklar.

Bu da ortalama olarak 1.000 TL değerindeki bir cihazın %3 oranında zamlanmasına ve fiyatlara 30 TL den başlayan oranlarda zam eklenmesine sebep olacak.

Kaldı ki şuan 4.000 TL seviyelerinde satılan cihazlarda yaşanması muhtemel zam oranları ise 100 TL’nin üstünde.

 

Yeni Cihazlarla Birlikte Bu Zamlar Yansıtılabilir

Ancak Pazar analizlerine ve zamların geldiği döneme bakarsak firmaların Akıllı Telefon satışlarının daraldığı bir süreçte mevcut cihazlara zam yapmalarını pek mantıklı bulmuyoruz.

Ama özellikle Ağustos – Eylül aylarında tanıtılması muhtemel modellerde buy %3’lük zammı rahatlıkla görebiliyor olacağız.

Tabi ki bu noktada Üretici Firmalar pazardaki modellerinden alınmaya başlanan +%3 / %4 lük verginin de yansıtmasını bu cihazlar üzerinden tüketiciye yansıtacaktır.

Bu sebeple de Samsung Galaxy Note 8 gibi, Apple iPhone 7s veya 8 serileri gibi, LG V30 gibi Ağustos – Eylül aylarında satışa çıkacak modellerin fiyatlarında bir iki basamak artış gözlenmesi muhtemel.

* Karar Sayısı: 2017/10628 – Karar Tarihi: 08/08/2017

 

2017 - TRT Bandrol Ücretleri

TRT Bandrol Ücretlerine Zam Geldi, Akıllı Telefonlara Zam Yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 10 Ağustos 2019, 14:31

  Kızım için Amerika’dan aldığımız ıphone X telefon Türkiye’de 120 gün kullanımdan sonra kapandı Ve 8 ay sonra yurtdışına çıkış yapana kadar Türkiye de kullanılmadı. 19 /25 mart 2019 tarihli yurt dışı giriş çıkışı ile tekrar açıldı. 120 günlük süre dolmadan 12 /18 haziran 2019 da kızım tekrar yurtdışına giriş çıkış yaptı. Biz de en son yurtdışı giriş çıkış tarihinin 120 günlük kullanım süresi ile yenilendiğini düşündük. Oysa bu süre dolmadan Bugün 10 ağustos 2019 tarihi itibariyle telefon kapandı. 120 nolu telefonla BTK yetkilisini arayarak en son yurt dışı giriş-çıkış tarihi baz alındığında telefonun kapanmaması gerektiğini, hangi sebeple kapanmış olabileceğini sorduğumda cevap olarak “ cihazın 1500 tl kayıt vergisi ödenmediği takdirde 1 yıl içerisinde sadece 120 gün kullanım hakkı var. Yurt dışı giriş çıkış yapsanız da cihazınız bir sonra ki takvim yılı girene kadar 120 gün kullanım hakkına sahip değildir” şeklinde yanıt verdi. Bunun yeni sistemin bir gerekliliği olduğunu belirtti.

  Cevapla
 2. Merhaba , ben İtalya’dan çıkış yapalı 125 gün kadar olmuş mesaj 30 gün diye geldiği için harcı 11inde kendi adıma yatırdım fakat e devlete kayıt yapamadım . simdi denedim hata verdi . Suan yunanistandayım Yunanistan’dan çıkış yapınca kendi adıma ya da kardeşimin pasaportu üzerinden tekrar para yatırmadan çıkış tarihimi Yunanistan’ın ki olarak girip kayıt yapabilir miyim tekrar harç yatırarak Yunanistan’dan mı göstermeliyim acil cevap verirseniz sevinirim . Not : telefonum kullanıma kapanmadı henüz

  Cevapla
  • Yunanistan’dan ülkemize giriş yapınca kendi adınıza kayıt işlemini yapabilirsiniz. Kardeşinizin adına yapmak istemeniz durumunda vergi dairesine gidip kendi adınıza yatırdığınız harcı çekip, kardeşinizin e-devlet sistemi üzerinden işlemi yeniden yapmanız gerekecektir.
   Ülkeye giriş yapılmadığı süreçte kayıt yapamazsınız. TÜrkiye’den sisteme giriş yapılması gerek.

   Cevapla
 3. Merhaba ben biryıl once yurdışın dan telefon aldım. Ve kaydını yap tırdım kaydını yaptırdıgım halde telefonum kapan dı bunun nedeni nelolabilir

  Cevapla