TÜBİTAK Tarafından Beğenilmeyen Proje ABD’den Birincilikle Döndü

Ankara’da eğitim veren TED Koleji öğrencilerinden Mehmet Can DURSUN (10. Sınıf) ile İrfan Efe BOZTEPE ( 11. Sınıf) tarafından hazırlanan proje TÜBİTAK tarafından Bölge Sergisine bile çağrılmazken Amerika Birleşik Devletlerinde 2.450 Proje arasından 1. olarak çıktı.

Şeker Hastalığı sebebiyle iyileşmeyen ya da oldukça uzun süre iyileşme safhasında kalan yaralar için Yengeç ve Karides Kabuklarından ürettikleri bant ile Liseliler Arası TÜBİTAK Bilim Yarışmasına katılan ikili buradan elleri boş dönmüşler.

Bölge Jürisi tarafından dikkate alınmayan liseli gençler şanslarını ABD’de düzenlenen Genius Olimpiyatların da denemek istemişler.

54 Ülkeden 2.450 Projenin katıldığı olimpiyatlarda 1. Olarak ülkemizi temsil eden iki gence Oswego New York Eyalet Üniversitesi tarafından da senelik 10 bin dolar burs ile eğitim teklifinde bulunulmuş.

TÜBİTAK özellikle son dönemde Bilim Yarışmaları için Seçtiği ve Seçmediği fikirler ile oldukça fazla eleştiri almaya başlamış durumda. Beğenilmeyen birçok fikrin Dünya Pazarında büyük ilgi görmesi ve Uluslararası Yarışmalardan ödüllerle dönmesi TÜBİTAK Jürisinin ve çalışma sisteminin yeniden elden geçirilmesi gerektiğinin de bir göstergesi.

 

Şeker Hastaları İçin Yara Bandı
Şeker Hastaları İçin Yara Bandı

TÜBİTAK Tarafından Beğenilmeyen Proje ABD’den Birincilikle Döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir