Pasaport Kayıt İşlemleriTürk hacker NSA’in açığını buldu

Türk hacker NSA’in açığını buldu

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir kurum olan Ulusal Güvenlik Ajansı, diğer adıyla NSA, çok yakın bir süre önce kendi internet sitesinde kritik seviyesi yüksek bir açığı tespit edip ilettiği için bir Türk hackera teşekkürlerini iletti. Tespit edilen açık 4-5 ay içinde kapatılıp kontrol edildikten sonra Türk hacker Kürşat Oğuzhan Akıncı’dan açığın kapatıldığına dair bir ekstra […]


Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir kurum olan Ulusal Güvenlik Ajansı, diğer adıyla NSA, çok yakın bir süre önce kendi internet sitesinde kritik seviyesi yüksek bir açığı tespit edip ilettiği için bir Türk hackera teşekkürlerini iletti. Tespit edilen açık 4-5 ay içinde kapatılıp kontrol edildikten sonra Türk hacker Kürşat Oğuzhan Akıncı’dan açığın kapatıldığına dair bir ekstra kontrol istedi.

 

Kürşat Oğuzhan Akıncı, Türkiye’de Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı Savunma Teknolojileri Mühendislik Anonim Şirketi’nde Siber Güvenlik Uzmanı olarak görevini sürdürmekte. Şuan 26 yaşında bulunan Türk hacker, günümüzden aylar önce ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın web sunucusunda tehlike seviyesi yüksek bir olan hatayı tespit etti. Güvenlik açığının tespit edilmesinin ardından, bu açığın belgelendirilmesi için NSA’in internet sitesine sızdığı anın ekran görüntüsünü alan Kürşat Oğuzhan Akıncı, sitenin gizli personel bilgilerine sızarak bu önemli açığı dünyada çok önemli bir ödül avcılığı platformu olan ‘Hackerone’ aracılığı ile Amerika Savunma Bakanlığı’na iletti.

  Angry Birds Bilgilerimizi Çalıyor Mu?

Gönderilen kritik açık bildiriminden sonra, 4-5 ay içerisinde NSA bu açığı kapattı. Ardından e-mail yoluyla Türk hackera açığın doğru kapatılıp kapatılmadığını kontrol etmesini rica eden bir mesaj atıldı. Bu istek üzerine NSA’in web sunucularını bir kez daha inceleyen Kürşat Oğuz Akıncı, açığın doğru bir şekilde kapatıldığını onaylayarak Amerika Savunma Bakanlığı’na feedbackde bulundu. Bu olaylar sonucunda Akıncı’ya, 2 teşekkür rozeti verildi ve ismi ‘Hall of Flame’ ismine teşekkür edilenler listesine eklendi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status