Türk Rekabet Kurumu Tarafından Google’a Soruşturma Açıldı

Türkiye Rekabet Kurumu tarafından “Pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesi ile Google firmasına soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu tarafından “Pazardaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı” konusu üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Rekabet Kurumu, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google  International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited Şirketi hakkında konuyla alakalı olarak bir soruşturma başlattı.

 

Rekabet Kurumundan Gelen Açıklama

Kurum tarafından yapılan açıklama şunlara değinildi.

“Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.07.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited hakkında soruşturma açılmasına, 18-23/396-M sayı ile karar verdi.”

 

Google İlk Reel Mağazasını Açarak Pazara Giriş Yaptı

 

Google Alışveriş Sekmesi Davaya Konu Olmuş Olabilir

Bilindiği üzere son yıllarda Google tarafından alışveriş yapmak isteyenlere özel olarak Google Alışveriş sekmesi aktife alınmış ve bu sekme üzerinden ilgili ürünlerin satıldığı internet siteleri listelenmeye başlanmıştı.

Ancak bu sekme üzerinden ürünlerinizin listelenebilmesi için bir reklam ödemesi yapmanız gerekiyor. Yani normal bir arama sonucundan ziyade reklamlarla büyüyen bir sistem olarak karşımıza çıktı.

Bu noktada reklam verip ürünlerini listelemekte zorlanan firmaların konuyu Rekabet Kurumuna götürmüş olma ihtimalleri mevcut.

İlerleyen günlerde Rekabet Kurumu tarafından süreçle alakalı yapılacak olan açıklamalara göre şikayetin nedenleri ve diğer detaylar ile Google firmasına nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusu da netleşmiş olacaktır.

 

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Alışveriş reklamları, alışveriş yapanların ürünlerinizi Google’da hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Satıcı olarak Alışveriş reklamlarında aşağıdaki avantajlardan faydalanırsınız.

  • Daha fazla potansiyel alıcı çekebilirsiniz. Alışveriş yapan kişilere, Google’da satın alacakları öğeleri ararken ulaşırsınız.
  • Ürün bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini koruyabilirsiniz. Böylece müşterileriniz, aradıkları alakalı ve güncel öğeleri bulur.
  • Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı bağlayarak ürünlerinizi Alışveriş reklamları üzerinden doğrudan kullanıcılara sunabilirsiniz.

Alışveriş reklamları şu anda Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Çekya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Malezya, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Polonya, Portekiz, Hollanda, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD’de sunulmaktadır.

Türk Rekabet Kurumu Tarafından Google’a Soruşturma Açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.