Türk Telekom Mobil Aboneleri Erişim Sıkıntısı Yaşıyor

Türk Telekom Mobil Aboneleri Erişim Sıkıntısı Yaşıyor

İstanbul Silivri merkezli depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen özellikle Türk Telekom kullanıcıları Arama Yapma ve SMS Gönderme gibi hizmetleri kullanma noktasında ciddi sorunlar yaşıyorlar.


İstanbul Silivri merkezli depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen özellikle kullanıcıları Arama Yapma ve SMS Gönderme gibi hizmetleri kullanma noktasında ciddi sorunlar yaşıyorlar.

Deprem anında ve sonrasında anlık olarak aramaların artması sebebiyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom arama ağı çökmüş, operatörler birkaç saat boyunca abonelerine sadece İnternet Hizmeti sunabilir hale gelmişlerdi.

Arama sayılarının azalması ile birlikte ve nispeten normale dönerken Marmara bölgesinde abonelerinin GSM Bağlantısı halen normale dönemedi.

 

İnternet Var Ama Sesli Aramalar ve SMS Gönderimi Sorunlu

ve onun altyapısını kullanan başta BimCELL olmak üzere birçok alt operatör deprem anında başlayan Ses ve SMS Aktarımı sorununu depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen yaşamaya devam ediyor.

Bilindiği üzere her baz istasyonunun aynı anda alabileceği görüşme sayısı bellidir. Yani A mahallesine takılan baz istasyonu aynı anda 100 görüşme karşılama kapasitesine sahip ise gelen 101. Görüşme bağlantı yapamaz.

Deprem anı ve sonrasında ister istemez herkes telefona sarılıyor. Yakınlarını, çocuklarını, farklı illerdeki akrabalarını arıyorlar. Buna bağlı olarak da normal bir dönemde aynı anda 30 abonenin telefon görüşmesi yaptığı bir mahallede görüşme sayısı 500 e çıkıyor.

Ve artan bu talep birkaç ilde birden olunca da operatörlerin altyapıları yetersiz ve bu tarz durumlara uygun değilse sistemleri çöküyor, SMS ve Sesli Görüşme gibi hizmetler verilemez hale geliyor.

 

Daha Az harcama Yapıyor

Ülke çapında yapılan altyapı atılımlarına baktığımızda aslında Türk Telekom firmasının Türkiye’de bir numaralı altyapı firması olmasını beklemek mümkün.

Ancak gerek Cep Telefonu işine geç girmesi, gerek mobil alt yapıya gerekli yatırımları yapmaktan çekilmesi gerekse de az sayıda abonesi olduğu için biraz daha düşük bantlara para vermesi ve aynı anda daha az kullanıcıya hizmet verebilen baz istasyonları tercih etmesi sebebiyle Ses Görüşmesi ve SMS Gönderimleri ciddi anlamda sıkıntı yaşadı.

ve ise yapılan band ihalelerinde genelde ilk iki band genişliğini alıyorlar. Bu sayede de firmasına göre daha fazla kişinin aynı anda iletişim kurabilmelerine imkan sağlanmış oluyor.

Yaşanan bu deprem sonrasında görüldü ki 3 Operatörün de altyapılarının özellikle Marmara Bölgesini etkileyen bir afet anında tamamen çökeceği ve belki de günlerce bölgesel olarak hizmet vermekte zorlanacakları belli oldu.

Bakalım ilerleyen dönemde gerek halen bağlantı sorunları yaşatan gerekse de Turkcell ve Vodafone firmaları süreçleri nasıl yönetecekler.

 

İnternet Bağlantıları Kopmadı, İletişimi Onlar Sağladı

Deprem anı ve sonrasında 3 operatörün de İnternet Ağı yavaşlamalar meydana gelse de tamamen kapanmadı.

Birçok kişi telefon görüşmesi yapamadığı kişilere ya WhatsApp Mesajı ya da WhatsApp Araması ile ulaşmayı başlardılar.

Yaşanması muhtemel bir deprem anında eğer baz istasyonları zarar görmezse internet bağlantısı birçok anlamda afetzedelere iletişim konusunda yardımcı olacak gibi görünüyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler

Elektronik Sigara E Sigara Satış Sitesi

Salt Likit Salt Likit Çeşitleri

DMCA.com Protection Status