Türk Telekom’dan Diğer İnternet Servis Sağlayıcılarına Kiraladığı Hatlara %66 Zam

Türk Telekom firması tarafından diğer İnternet Servis Sağlayıcılarına kiralanan hat ücretlerine %66 oranında zam yapılacağı ve buna bağlı olarak İnternet Fiyatlarının tüm operatörlerde artacağı belirtildi.

Konuyla alakalı olarak Türk Telekom henüz bir açıklama yapmazken ücretlerdeki artış ile alakalı olarak bilgilendirme TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan DURMUŞ tarafından yapıldı.

TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Durmuş yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türk Telekom, yeni hat kiralama bedellerini eski müşterileri için düşük hızda yüzde 66, yüksek hızda ise yüzde 4.6 artırdı. Üzerine vergileri de koyunca operatörlerin yapacakları zam oranı bu rakamların çok daha üzerinde olacak. Alternatif operatörün 16 Mbps hızındaki internet için KDV dâhil Türk Telekom’a vereceği para 43 TL civarında. Satarken hiç kâr etmese, başka hiçbir masrafı olmasa bile 58 TL’ye satması gerekiyor. Ancak satış, destek, altyapı masraflarını ve yüzde 25.5 KDV ve Özel İletişim Vergisi’ni koyarsanız vatandaşa satışı 80 TL’yi bulur. Bu da yüzde 86 zam demek.”

 

[stextbox id=’info’] Türk Telekom – TTnet – 2019 Yılı AKN’siz İnternet Paket Fiyatları Belli Oldu [/stextbox]

 

İnternet

 

Uygun Fiyata Hızlı İnternet Hayal Olacak

Yapılan bu açıklamalardan sonra 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlayacak olan AKN – AKK ’sız hayat bizler için pek de güzel bir dönemin kapılarını açmayacak.

Sınırsız İnternet kapsamında daha önce Türk Telekom tarafından yeni paketler açıklanmış ve yeni paket fiyatları kullanıcıların oldukça fazla tepkisini çekmişti.

Bu süreçte Alternatif İnternet Sağlayıcılarına yönelme planları yapan kullanıcılara kötü haber ise yine Türk Telekom üzerinden gelmiş oldu.

Eğer BTK tarafından bu ücret artışı onaylanırsa yeni dönemde 65 – 70 TL gibi rakamlardan hizmet sunan Alternatif Hizmet Sağlayıcısı firmalarda 80 – 90 TL bandını aşmak zorunda kalacaklar.

Bu durumda da yine en büyük ceza Vatandaşa kesilmiş olacak.

 

İnternet Altyapısı

 

İnternet Alt Yapısı Türk Telekom Firmasının Elinde

Rekabetin artması için geçtiğimiz yıllarda İnternet Servis Sağlayıcıların sayısının çoğaltılması sağlanmıştı. Ancak Türkiye’de yıllardan beri altyapının neredeyse %90’lık kısmı Türk Telekom firmasının elinde.

Buna bağlı olarak da İnternet Servis Sağlayıcıları bir anlamda Türk Telekom firmasına bağımlılar. Türk Telekom tarafından yapılan Hat Ücreti Zamları ise direkt olarak Servis Sağlayıcılarını ve akabinde de Tüketicileri etkiliyor.

Her ne kadar Fiber ve Kablolu ağlar özellikle büyükşehirlerde farklı firmalar tarafından da kurulmaya başlanmış olsa da birçok şehirde Fiber Optik veya Kablolu İnternet hizmetleri henüz hiç yok.

Bu sebeple de Bakır Altyapı yani Türk Telekom tarafından sağlanan altyapı şu aşamada ülkemizdeki İnternet Ağının %80 %90 lık kısmını kapsıyor.

 

Türk Telekom’dan Diğer İnternet Servis Sağlayıcılarına Kiraladığı Hatlara %66 Zam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir