Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?

Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?

Apple markası dünyanın her yerinde gerek işletim sistemi gerek kullanıcılarına sunduğu özelliklerle çok konuşulmaktadır. Apple cep telefonu markası dendiği zaman, IOS işletim sistemi de beraberinde anılmaktadır. Çünkü IOS işletim sistemi tamamen Apple markasına hastır. Bu yüzden Apple markasına has olan uygulamalar da söz konusu olmaktadır. Her program IOS uyumlu ya da Andorid uyumlu olamamaktadır.Apple’ın 8 Nisan’da yayınladığı iOS 8.3 güncellemesi ile tüm kullanıcıların kullanımına sunulan Türkçe Siri, İngilizce Siri kadar yetenekli mi sorusunun cevabı haberimizde.

İlk olarak App Store’da bir uygulama olarak yer alan ancak daha sonra Apple’ın satın alması ile 2011 yılında iOS 5 ile birlikte iPhone 4S’in bir özelliği olarak karşımıza çıkan Siri, bu tarihten itibaren Apple’ın ürettiği yeni iPhone ve iPad modellerinde Apple’ın kişisel asistanı olarak kullanıcılara sunulmuştu.Aradan geçen yaklaşık 4 yıllık süreçte yeteneklerine sürekli yeni diller ekleyen Siri son olarak, 8Nisan’da final sürümü ile karşımıza çıkan iOS 8.3ile birlikte aralarında Türkçe’nin de bulunduğu yeni diller öğrendi ve toplamda 16 dil ile kullanılabilir hale geldi.iOS 8.3’ün ikinci betası ile kendini gösteren Türkçe Siri, test sürecinden itibaren İngilizce Siri kadar başarılı ve yetenekli olmadığı konusunda eleştirilere maruz kaldı. Peki, ama Siri gerçekte ne kadar yetenekli?

Apple’ın iOS 8 özelliklerinin hangi ülkelerde kullanılabilir olduğunu açıkladığı sayfaya göz attığımızda Siri’ye ait özelliklerin 12 farklı başlık altında toplanığını görüyoruz.8 Nisan’da yayınlanan güncelleme ile birlikte düzenlenen listeye göz attığımızda Siri’nin sahip olduğu 12 farklı özellikten 5 tanesinin Türkiye için kullanılabilir olduğunu görüyoruz.

Türkçe Siri için kullanılabilir olan özellikler Twitter entegrasyonu, Facebook entegrasyonu,yel arama,yönlendirmeler ve Shazam olarak karşımıza çıkarken; spor müsabakaları, restoran bilgileri,restoran incelemeleri, restoran rzervasyonları, film bilgileri, film gösteri saatleri ve film rezervasyonları özellikleri ise ülkemizde kullanılamıyor.Peki, genel olarak bu özelliklerin dışında Türkçe Siri’nin performansı diyorsanız bu konudan bahsetmeden önce ilk olarak sizler için hazırladığımız Türkçe Siri Nasıl videomuza göz atabilirsiniz.

Türkçe Siri Nasıl? İşte O Video!

Hazırladığımız videoda da gördüğünüz gibi her ne kadar Türkçe Siri birçok soruya yanıt verse, sizin adınıza alarm oluşturup arama yapabilse de hala hem Türkçe ses yazılımı istenilen seviyede değil hem de ne yazık ki ülkemizde tüm özellikler kullanılabilir değil.Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki Siri yapı itibari ile her geçen gün kullanıcıların daha sık kullanması ile kendini geliştirebilen bir yazılım ve kısa sürede söylenilenleri anlamak ve daha mantıklı cevaplar vermek gibi yetenekler daha iyiye gidecektir.

Apple’a özel olan uygulamalardan biri de görmüş olduğunuz gibi SİRİ’dir. Son zamanlarda hakkında hemen hemen bütün Apple kullanıcılarının konuştuğu SİRİ, bakalım Türkçe olarak nasıl bulunacak? Kullanıcılarından tam not alabilecek mi? Geçen zaman bu sorunların cevaplarını verecektir. Fakat eminiz Apple kullanıcıları yine markalarının arkasından durup, yeni uygulamayı da çok beğenip, kullanacaklardır.

Kaynak: http://shiftdelete.net/turkce-siri-ne-kadar-yetenekli-59623 adresinden alındı.

Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir