Turkcell Güvenli İnternet Nedir? Nasıl Başvurulur ve İptal Edilir?

Ülkemizde kullanıcıların daha güvenli bir şekilde internete girebilmeleri için BTK tarafından başlatılan “Güvenli İnternet” uygulaması artık Turkcell Aboneleine de Turkcell Güvenli İnternet Paketleri sayesinde kullanılabilir duruma gelmiştir.

Turkcell Güvenli İnternet hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını, Turkcell Güvenli İnternet Başvurusu ve Turkcell Güvenli İnternet İptalini nasıl yapacağınızı yazımızın devamında görebilirsiniz.

Turkcell  Güvenli İnternet Hizmeti” Nedir?      

22.11.2011 tarihi itibariyle sunulmaya başlanacak Güvenli İnternet Hizmeti, abonelerin talebi üzerine, ücretsiz olarak sunulan çocuk ve aile profillerinden oluşan bir hizmettir. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmeti’ni alabilir, profilinizi değiştirebilir veya hizmetten vazgeçebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmayı talep ettiğiniz taktirde talebinizi online işlem merkezi, çağrı merkezi veya bayi kanalıyla iletebilirsiniz. Talep etmediğiniz takdirde mevcut kullanımınız herhangi bir değişiklik olmadan devam edecektir. Bilgi için: www.turkcell.com.tr , Online İşlemler veya 532’den destek alabilirsiniz.

 Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan “Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10.maddesi, tüm internet Servis Sağlayıcılara “İnternetin Güvenli Kullanımı”na yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

Bu ihtiyaç Türkiye’deki internetin güvenli kullanımına yönelik şikayet ve talepler doğrultusunda şekillenmiştir.

 Bu hizmeti almak zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, talep eden aboneler tarafından alınabilecektir.

 Bu hizmet ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, ücretsiz olarak sunulmaktadır.

  Turkcell Güvenli İnternet Hizmeti seçilmediği durumda ne olacak?

Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçmeyen talep etmeyen abonelerin mevcut internet erişim hizmeti herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam eder.

  Turkcell Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile Profili olarak temel iki profilden oluşmaktadır.

Aile Profilinin altında Oyun Site ve Uygulamaları, Sohbet Site ve Uygulamaları, Sosyal Medya Site ve Uygulamaları olmak üzere 3 alt profil bulunmaktadır. Bu alt seçeneklerden birini veya bir kaçını seçebilirsinz.

  Profil seçim ve değişikliği nasıl yapılacaktır?

Profil seçim ve değişikliği, yeni ve mevcut abonelerimiz için, Turkcell İletişim Merkezlerinden, Online İşlemler ve 532 Turkcell Müşteri Hizmetlerinden yapılabilecektir.

  Turkcell Güvenli İnternet Hizmetine SMS ile de başvuruda bulunabilirsiniz.

Seçmek istediğiniz profile göre, cep telefonunuzun SMS ekranında GUVENLI AILE veya GUVENLI COCUK yazarak 7777’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Aile Profilinde Oyun, Sohbet ve Sosyal Medya seçimini de SMS ile yapabilirsiniz.

Alt profiller için GUVENLI yazıp bir boşluk bırakarak istediğiniz alt profil ismini aralarında birer boşluk bırakarak (OYUN SOHBET SOSYAL) 7777’ye kısa mesaj ile gönderebilirsiniz.

  Turkcell  Güvenli İnternet Hizmetini SMS ile de iptal edebilirsiniz. 

GUVENLI IPTAL yazıp 7777’ye kısa mesaj gönderek, Günveli İnternet Hizmetini kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

 Hangi profilde olduğunuzu öğrenmek için SMS göndermeniz yeterli.

GUVENLI SORGU yazıp 7777’ye kısa mesaj gönderek, hangi profilde olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.

Turkcell Güvenli İnternet Nedir? Nasıl Başvurulur ve İptal Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Turkcell Güvenli İnternet, TTNET’ inde şu anda piyasada varolan,verdiği hizmetlerden biri. Bu olayın çokta önemli bir tarafı yok. Çünkü aileler internette olmasada dışarda internetin varolan zararlarını, alışkanlıklarını edinebiliyor.

  2. 17 Mayıs 2012, 19:19

    Kesinlikle gerekli bir şey olduğu kanaatindeyim. Fakat ne kadar koruyacak çocuklarımızı ve gençlerimizi? Gençlik bu yoldayken ne kadar koruyabilir ki? Turkcell şu anda tartışmasız dünya üzerindeki operatör ve internet sağlayıcılar arasında yer alıyor. Onlarla adeta yarış halinde. Fakat bu konuda Turkcell’e güvenmenin ne kadar doğru olacağı konusunda bir takım tereddütlerim yok dersem yalan olmaz. Umarım en güzel şekilde yararlanabiliriz bu olaydan.