Turkcell T20 ve Turkcell T10 Modellerine Format Atma (Hard Reset)

Turkcell tarafından pazara sunulan ve Türkiye’de birçok kişi tarafından tercih edilen Turkcell T10 ve Turkcell T20 serileri ara ara tutukluk yapabiliyor. İşte bu gibi durumlarda cihaza Format Atma gibi bir ihtiyaç doğabiliyor.

Eğer Turkcell T20 Format İşlemi veya Turkcell T10 Format İşlemi hakkında bir bilginiz yoksa aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız yeterli olacaktır.

Formata başlamadan önce bu tarz Hard Reset adı verilen işlemlerin cihaza zaman zaman zarar verdiği gerçeğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca bu sıfırlama işlemi ile cihazdaki tüm Uygulama ve Veriler siliniyor ve cihaz ilk günkü haline dönüyor.

 

Öncelikle cihazın içinde kişisel bilgileriniz varsa yedekleyin. Sonrasında cihazın içindeki SİM Kart ve Hafıza Kartını çıkarın. Bunları cihaz içerisinde bırakmanız durumunda kullanılamaz duruma gelme riskini de almış olursunuz.

 • Telefon kapalı iken Ses Açma Tuşu ve Yeşil Arama Tuşuna basarak Açma Tuşuna basınız. Eğer cihazınız T20 serisi ise Önce Ses Açma Tuşuna basmanız ve aynı anda Açma Tuşuna basmanız gerekecektir.
 • Cihaz açılınca tuşları bırakabilirsiniz.
 • Cihaz eğer Reset Menüsüne düşerse karşınıza siyah bir ekran gelecektir. Ekranda bulunan seçenekler arasından “wipe data / factory reset“ seçeneğini seçmeniz gerekecektir.
 • Menüler arasında dolaşmak için SES Tuşlarını kullanabilir, Menüyü seçmek için de Açma – Kapama tuşuna basabilirsiniz.
 • Gelen sayfadan “Yes” ile başlayan seçeneği seçin.
 • Bu işlemden sonra cihazın Formatlama işlemi ekrana gelecek olan birkaç işlemden sonra tamamlanmış olacaktır.

 

Eğer bu işlemler sırasında veya sonrasında hata mesajı alırsanız, telefon açılmaz veya başka sıkıntı yaşarsanız “Bataryayı Çıkarıp” yeniden takınız ve sonrasında aynı işlemleri baştan yapınız.

Turkcell T20 ve Turkcell T10 Modellerine Format Atma (Hard Reset)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. pembe ekran geliyo başka bişey gelmiyo

  Cevapla
 2. merhaba telefonum t20 model dediğiniz şeyi yaptığımda ekrana firmare update, unpacking update failed çıkıyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz?!

  Cevapla
 3. Olmuyor T20 var ama açılıyor format sayfası gelmıyor

  Cevapla
 4. Yazı için teşekkürler. Uygulamalar temizlendi. Cihaz ilk gün ki hızına ulaştı. Turkcell T20 modeli bu arada ürünüm.

  Cevapla
 5. Cihaza iki kez format attım peşpeşe. Kafayı buldu. :D Nasıl bir üründür 3 ayda bir format atmadan kendine gelmiyor.

  Cevapla