Turkcell ve Turkcell Superonline Enerjide 1 yılda 24,6 Milyon TL Tasarruf Sağladı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Turkcell ve Turkcell Superonline altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri hayata geçirerek yılda 69 milyon kWh’i aşan tasarruf sağlarken, Türkiye’nin enerji faturasında sağlanan tasarruf ise 24.6 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu rakam 27 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor. Turkcell’in şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımı ise toplamda 6,8 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline, her aşamada hayata geçirilen enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarla hem çevre korumasına hem de ülkemizin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor. Turkcell ve Turkcell Superonline’ın uyguladıkları verimlilik ve tasarruf amaçlı çözümlerle sadece 1 yılda 24,6 milyon TL’ye denk gelen 69 milyon kWh’lik enerji tasarrufu sağlandı.

Turkcell, rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrit iletişim üniteleri ve elektrik şebekesinin ulaşamadığı 25 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerine ek olarak şebekesinde yaptığı diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 60,9 milyon kWh enerji tasarrufu elde etti. Böylece çevreye yaklaşık 41.290 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, enerji tasarrufu miktarı 22 bin 400 hanenin bir yıllık elektrik tüketimi seviyesinde gerçekleşti.

Turkcell ve Turkcell Superonline Enerjide 1 yılda 24,6 Milyon TL Tasarruf Sağladı
Turkcell ve Turkcell Superonline Enerjide 1 yılda 24,6 Milyon TL Tasarruf Sağladı

Tasarruf çalışmalarını altyapı ile sınırlamayan Turkcell, binalarında elektrik ve mekanik sistemlerde enerji tasarrufu çalışmalarını da sürdürdü. Bu şekilde bir yılda 925 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 2,5 milyon kWh enerji tasarrufu sağlandı.

 

Turkcell Superonline, altyapısında kullandığı gelişmiş teknolojilerle tasarruf sağlıyor

 

Turkcell Superonline ise, Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olarak, bu şebeke sayesinde bir yılda yaklaşık 5,9 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Bu teknolojinin kullanımı, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 9 milyon kWh’lik ısı enerjisinin de engellenmesini sağladı. Ayrıca 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçerek de işletmede yaklaşık 299.000 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan Turkcell Superonline, böylece toplamda 3.465 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerji tasarrufu sağladı.

 

Ülke ekonomisi ve müşteri memnuniyetine katkı sağlıyoruz

 

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, şirketin enerji tasarrufu politikalarına ilişkin değerlendirmesinde, “Turkcell olarak, işimizin her aşamasında çevre dostu bir yaklaşım benimsemenin hem ülkemiz ekonomisi hem de sürdürülebilir bir dünya için öneminin bilincindeyiz. Turkcell’in çevreci sistemlere yaptığı yatırımlar 2012 yılındaki kapasite artırımı ve yeni kurduğu sahalarla birlikte yaklaşık 6,8 milyon TL’ye ulaştı. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da, fiber şebekesinde uygulamaya aldığı gelişmiş teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna önemli katkı sağlıyor. Turkcell ve Turkcell Superonline olarak teknolojide lider konumumuzu çevre dostu bir yaklaşımdan bağımsız düşünemiyoruz. Çevre korumasına ve verimliliğe katkı sağlayan çözümlerimizle müşteri memnuniyetini her alana yayma konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

 

E-fatura, yılda 5 bini aşkın ağacı kesilmekten kurtarıyor

 

Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell’de çevre dostu bu seçeneği kullanan müşteri sayısı 2,4 milyona ulaştı. E-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanılarak 476 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5.712 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor.

 

M2M ile 2012’de daha az yakıt tüketildi

 

Makinelerarası iletişim (M2M) çözümlerinin 2012 yılında daha fazla kullanılmasıyla birlikte de birçok alanda enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknoloji ile 2012 yılında ülke ekonomisine 1 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 750 milyon TL’ye varan tasarruf rakamına ulaşıldı.

 

Turkcell’in enerji tasarrufu karnesi

 

Turkcell, şebeke elektriği ile çalışan iletişim ünitelerinde;

Ürün seçiminde enerji verimi yüksek tercihlerle 11.230 sahada inverterli klima kullanımı ile yıllık 24 milyon 395 bin kWh’lik; 4.607 sahada yüksek verimli güç kaynakları kullanımı ile 4 milyon 197 bin kWh’lik;

  • 7.305 sahada pasif soğutma cihazı kullanılmasıyla yıllık 19 milyon 837 bin kWh’lik;
  • 5.230 sahada ortam sıcaklığının ayarlanmasıyla yıllık 2,56 milyon kWh’lik; güç kaynakları modül sayısı optimizasyonu ile yıllık 0,5 milyon kWh’lik;
  • İletişim ünitelerinin enerji tüketimlerinin konuşma trafiğine bağlı dinamik olarak yönetilmesini sağlayan BTS Power Saving yöntemiyle 8 milyon kWh’lik;

olmak üzere yılda yaklaşık 59,5 milyon kWh daha az enerji tüketimi sağlıyor. Bu işlemler sonucunda yaklaşık 21 bin 885 hanenin bir yıllık enerji tüketimi kadar tasarruf sağlanıyor.

Güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen elektrikle çalışan 25 adet iletişim ünitesi ve 181 noktadaki iletişim ünitesinde yer alan rüzgar türbinleri sayesinde yılda 1,4 milyon kWh enerji tasarrufu elde ediliyor. Bu da 515 hanenin bir yılda tükettiği elektrik kadar az enerji harcanmasına imkan tanıyor.

 

Turkcell Basın Açıklaması

Turkcell ve Turkcell Superonline Enerjide 1 yılda 24,6 Milyon TL Tasarruf Sağladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir