Turkcell ve Vodafone 4G, Avea’da 5G Peşinde İlerliyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Vodafone ve Turkcell firmalarının BTK İzinli olarak yapmaya başladıkları 4G – LTE Teknoloji Denemelerinin ilk ayağı sona erdi ve iki firmada ulaştıkları değerleri basın ile paylaştılar.

İki firmanın da daha önceden belirlenmiş olan test noktalarında yaptıkları 4G – LTE denemeleri oldukça başarılı sonuçlar verdi. Yapılan denemelerde iki firma tarafından da oldukça yüksek ve ülkemiz için ilk etapta pek de mümkün görünmeyen hızlar elde edildi.

Vodafone tarafından İstanbul MASLAK’da bulunan Vodafone Plaza içerisinde Noter gözetiminde gerçekleştirilen denemelerde Tek bir Modem kullanılarak LTE Advanced altyapısı ise 300.1 Mbps hızına ulaşıldı.

Turkcell tarafından ise Turkcell Genel Merkezinde yapılan 4G Advanced testlerinde 900 Mbps hız seviyesi görüldü. Ancak yapılan testin nasıl bir cihaz ile yapıldığı ve kaç modemli bir sistemle yapıldığı bilgisi verilmedi.

4G LTE Advanced Teknolojisi
4G LTE Advanced Teknolojisi

Yakın dönemde ülkemizde kullanılması pek de mümkün görülmeyen ve en yakın tarih olarak 2015 senesi verilen 4G – LTE Teknolojisi bazı Avrupa Devletleri tarafından yaygın bir halde kullanılmaya başlandı bile.

Hız değerlerinin oldukça üst seviyelere çıktığı 4G Advanced Bağlantı Teknoloji ise 1 GB’lık bir film veya müzik dosyasının Mobil İnternet üzerinden indirilmesi 2-3 saniyelik bir dilime sığdırılmış oluyor.

 

Avea 5G Teknolojisi İçin Düğmeye Bastı

Avea firması hali hazırda aktif olarak kullanılmaya başlanılan 4G Teknolojisi hakkında pek bir açıklama yapmasa da Dünya pazarında daha yeni yeni şekillenmeye başlanan 5G Teknolojisi ile alakalı olarak çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Bu çalışmaların Ar-Ge anlamında mı olduğu yoksa ülkemizde 4G gelmeden 5G gelsin tarzında bir çalışma mı olduğu açıkçası belli olmadı. Ancak şu aşamada Avea firmasının 4G Teknolojisinde önce 5G Teknolojine yoğunlaştığı gerçeği de ortaya çıkmış oldu.

 

4G – LTE Teknoloji Türkiye’de Ne Zaman Aktif Olacak?

Resmi bir tarih olmasa da Turkcell ve Vodafone gibi firmaların ön görülerine göre 2015 senesinden önce Türkiye’de 4G – LTE Teknolojisinin aktif hale gelmesi ve kullanılabilir seviyeye ulaşması pek mümkün görünmüyor.

3G Teknolojisine bile oldukça geriden gelerek kullanmaya başlayan ülkemiz için şu aralar sadece 4G Advanced Testleri yapılıyor ve kullanıcılar ile paylaşılıyor.

BTK Kontrollü olarak Noter huzurunda yapılan testler bir anlamda gelecek dönemde 4G Teknolojisinin ülkemizdeki Mobil İnterneti hangi konuma taşıyacağının da bir özeti olarak ele alınabilir.

 

4G – LTE Advanced Teknolojisi Nedir?

4G Advanced veya LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmamızı sağlayacak olan teknolojiye verilen isimdir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile elde edilecek 100 MHz bandı kullanılarak “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir.

LTE Advanced teknolojisi, mevcut 3G ve 3.5G teknolojilerinden farklı olarak, sadece yüksek veri indirme (download) hızıyla değil, yüksek veri yükleme (upload) hızıyla da öne çıkıyor.

Bu teknolojide veri paketi gecikme süreleri çok kısa. Bu yüzden veriye erişim hızında anlık duraksamalar yaşanmıyor. 4G’nin yüksek veri yükleme hızı sayesinde, internete video yüklemek veya büyük dosya eklenmiş e-postalar göndermek 3G’ye nazaran 10 kata kadar daha hızlı olacak.

Paket gecikmesinin azalması ile internet üzerinden oynanan bilgisayar ve konsol oyunlarında gecikme ve duraksamalar yaşanmayacak. Akıcı bir internet deneyimi kullanıcılara sunulabilecek.

LTE Advanced Teknolojisi İndirme Hızları
LTE Advanced Teknolojisi İndirme Hızları

4G – LTE Advanced Teknolojisinin Avantajları

 • Yüksek data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı
 • Düşük gecikme zamanı ile daha da keyifli oyun deneyimi
 • Video indirme ve izleme kalitesinde farklılaşma
 • Daha yüksek kapasite ile daha da kaliteli iletişim

 

4G Teknolojisi İle 3G Teknolojinde Neler Değişecek?

Vodafone, Turkcell ve Avea tarafından reklamları yapılan çift taşıyıcılı 3G teknolojisiyle bir saat 15 dakikada indirilebilen bir Blu-ray film dosyası, ülkemizde henüz hizmet için yetkilendirme yapılmayan LTE Advanced 4G teknolojisinin sunduğu 300.1 Mbps maksimum hız sayesinde sadece 11 dakikada indirilebiliyor.

HSDPA 3G teknolojisi üzerinden 27 saniyede indirilebilen 50 megabaytlık bir müzik albümüyse, LTE Advanced 4G teknolojisiyle yaklaşık 2 saniyede tamamen indirilebilecek.

 

İşte Operatörlerin 4G Anvanced Ölçüm Ortamları

LTE Advanced teknolojisinin en önemli özelliği, aynı ve/veya farklı frekans bandındaki taşıyıcıları birleştirmesi.

İşte Turkcell’in yaptığı LTE Advanced testinin altyapısı: 

 • Turkcell, BTK’dan 1800 ve 2600 MHz frekans bantlarının her birinden 3’er adet (yani toplam 6 adet) 20 MHz’lik taşıyıcı kullanma izin aldı (VDF ise 20 + 20 yani 40 MHz izni aldı)
 • LTE Advanced teknolojisinin yeteneklerini en optimum şekilde kullanarak taşıyıcıları birleştirerek, 120 MHz bant genişliğinde 900 Mbps’a varan hız testi yapıldı.
 • 900 Mbps hızlara ulaşmak için hem aynı hem de farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıların birleştirilmesi gerekir.
 • Turkcell mühendisleri testlerde kullanılan tüm cihazlar üzerinde ekstra geliştirmeler yaptı. Bu yapılmadan en yüksek hızlara ulaşmak mümkün değildir.

Şimdi de Vodafone Türkiye‘nin LTE Advance testinin şartlarına bakıyoruz:

 • BTK’dan LTE-A denemesi yapmak için 2600 MHz frekans bandında 2 adet 20 MHz’lik taşıyıcı kullanma izni alındı.
 • Test için 40 MHz band genişliği kullanıldı. Burada amaç, kullanıcı açısından anlamı olan, “tek modem” ile maksimum hızı test etmekti.
 • Altyapı ve donanım üzerinde modifikasyon yapılmadı. Huawei firmasının standart LTE-Advanced test şebekesi, bir eNodeB ve 300 Mbps destekleyen prototip bir modem kullanıldı.

Turkcell ve Vodafone 4G, Avea’da 5G Peşinde İlerliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir