Türkiye 5G Teknolojisine Geçiş Süreci 2020 Yılında Başlayacak

Dünyanın gündeminde uzunca süredir yer alan ve bu sene üzerindeki çalışmaların artmaya başladığı 5G Teknolojisine Geçiş sürecine ülkemizin de 2020 yılında başlaması ve kademeli olarak tüm Türkiye’de 5G Teknolojisinin kullanıma sunulması amaçlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde 5G Teknolojisine geçiş için gerekli programlar yapılmış durumda.

Birçok ülkenin 2022 yılını hedef alarak 5G Teknolojine Geçiş sürecini programladıklarını belirten Bakan Türkiye’nin ise 2020 yılında gerekli çalışmaları sonlandıracağı ve toplumun kullanımına sunulacağını belirtti.

 

5G

 

“5G’yi Dünyada Kullanan İlk Ülke Olacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamanın ana başlıklarını şu şekilde alabiliriz.

“Biz 5G’yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için programımızı yaptık. 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz.”

“Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz’de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor”

“Dünyadaki ülkeler 5G’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkânını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız.”

 

3G - 4G ve 5G Hız Farkları

 

253 Milyon TL Yatırım Yapılacak

253 Milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek olan 5G Sistemlerinin tamamen yerli ürün olarak üretilmesi planlanıyor.

17 farklı firmanın yabancı ürün kullanımına ihtiyaç duyulmayacak şekilde tüm iletişim sistemlerini üreteceklerini ve TÜBİTAK desteği ile bu sürecin belirlenen program dâhilinde ilerleyeceği belirtildi.

Buna göre 2020 yılında ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerden başlayarak 5G Teknolojisine geçiş başlatılmış olacak.

 

5G Teknolojisine Geçiş

 

 3G Çekmeyen Bölgelere İyileştirme Şart

Elbette ki 5G Teknolojisine geçiş ve bu teknolojinin kullanılabilir olması çok güzel. Ancak halen ülkemizde 3G Bağlantısının bulunmadığı noktaların olduğunu da biliyoruz.

Ülkenin batı bölgelerinde sürdürülen 5G çalışmalarının yanında özellikle GSM Operatörleri tarafından ülkenin doğu kesimlerinde kalan vatandaşların da en iyi hızlarda internete bağlanabilmelerini sağlamaları gerekiyor.

Dileriz ki 5G süreci ile birlikte ülkenin %100’lük kısmı 3G – 3.5G Teknolojisine de geçiş yapabilir.

Türkiye 5G Teknolojisine Geçiş Süreci 2020 Yılında Başlayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir