Türkiye’deki Drone ve İHA Fiyatlarına Vergisel Sebeplerden Dolayı Zam Kapıda

Son dönemde gerek Eğlence gerekse de İş Amaçlı olarak hayatımıza girmeye başlayan ve artık gökyüzünde sıkça görmeye başladığımız Drone ve İHA ürünleri için bir zam haberi karşımıza her an çıkabilir.

Yaşanan kazalar ve yasak bölgelere girişler dolayısıyla yakın dönemde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından takip altına alınabilmek amacıyla Kayıt Şartı getirilen Drone ve İHA ürünlerine hemen sonrasında Ticari Kullanımda Eğitim Şartı getirilmişti.

Bu süreçlerden sonra şimdide Maliye Bakanlığı Drone ve İHA ürünleri için Vergi Düzenlemesi yapmayı planlıyor.

 

Drone Eğitimi

 

Drone Ürünlerine ÖTV Uygulaması Gelebilir

Şuan ülkemizde satışta olan Drone Ürünleri henüz Özel Tüketim Vergisi kapsamında değil. Bu sebeple de sadece KDV ödemesi yapılarak ürünlerin satışı yapılıyor.

Bu sebeple de fiyatlar nispeten biraz daha uygun.

Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan bir açıklamada Drone ürünleri için de ÖTV Uygulamasının yakın dönemde başlayabileceği vurgulandı.

Henüz ÖTV noktasında nasıl bir oranın uygulanacağı, bu uygulamanın ne zaman hayata geçeceği, hangi ürünlerde uygulanacağı netleşmiş durumda değil. Ancak yakın dönemde Drone ve İHA ürünleri için yeni bir vergi ve bu vergiye bağlı olarak Fiyat Zammı kapımıza kadar gelmiş gibi görünüyor.

 

Drone ve İHA KayıtDrone

 

Drone Eğitimleri Yaygınlaşmaya Başladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirli ağırlıklara sahip Drone ürünleri için sisteme kayıt zorunluluğu getirildikten sonra yine kurum tarafından Drone Eğitim Sertifikaları oluşturuldu.

Buna göre Ticari Amaçlı olarak Drone kullanabilmek için özel sektörün sağladığı eğitimleri alarak belli kademelerde sertifikalı drone sürücüsü olabiliyorsunuz.

Bu sayede ürünün kullanımı noktasında hem bilgi sahibi olabiliyor hem de ürünü birçok kez kullanarak daha sağlıklı ve sorunsuz bir uçuş yapabiliyorsunuz.

Ancak son dönemde bazı özel kurumlar tarafından verilen ve SHGM tarafından onaylı olması şart koşulan eğitimlerin 1.500 – 2.000 TL seviyelerinde olmaları bu eğitimi almak isteyenlerin de gözünü korkutmuyor değil.

Türkiye’deki Drone ve İHA Fiyatlarına Vergisel Sebeplerden Dolayı Zam Kapıda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 24 Temmuz 2017, 13:58

    Drone almak neden bu kadar zorlaştırılıyor anlamak zor.