Hekim Arama ve Sağlık Alanında İnternet Kullanımı Artıyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Son dönemde yapılan araştırmalar Türkiye’de yapılan Sağlık ve Hekim Aramalarının artmaya başladığını ve Online Randevu Sisteminin (MHRS) aktif olarak kullanılmaya başlandığı gösteriyor.

Online platformların bu kadar büyümesinin yansımalarının sağlık alanında da görüldüğüne dikkat çeken dijital pazarlama danışmanı Harun Ünlüsoy, “Toplumun %66,3’ü internet üzerinden hekim araştırması yapıyor. Böylece sağlıkta dijitalleşmeye Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu MHRS sistemi ve özel girişimler de öncülük ediyor.” dedi.

Türkiye’de özellikle son yıllarda internet teknolojilerinin gelişmeye başlamasıyla beraber, tüm sektörlerde dijitalleşme büyük oranda artıyor. İnternet kullanım oranının yükselmeye başlamasına paralel olarak dijital medya kullanımı artarken, geleneksel medya gündemden düşüyor. Artık toplum iletişim, alışveriş, araştırma yapma gibi tüm ihtiyaçlarını dijital platformlar üzerinden sağlıyor.

Online platformların bu kadar büyümesinin yansımalarının sağlık alanında da görüldüğüne dikkat çeken Dijital Pazarlama Danışmanı Harun Ünlüsoy, internetin diğer kanallara göre daha ucuz ve hızlı erişilebilir olmasının sağlık araştırması yapan kişi sayısını da artırdığını ifade etti. Ünlüsoy en önemli noktanın da artık bireylerin kendi yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre doktor ve sağlık kurumundan randevu aldıklarını belirtti. Harun Ünlüsoy: “İnternet kullanıcılarının davranış şeklinin de değişmesine sebep olan bu alışkanlık, hastayı sağlık araştırması yapma sürecinde edilgen halden çıkararak etkin hale getiriyor.” dedi.

 

Alo 182 Sağlık bakanlığı Online Randevu
Alo 182 Sağlık bakanlığı Online Randevu

 

Kullanıcıların %66.3’ü İnternetten Sağlık Konularını Arıyor

Harun Ünlüsoy, ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 verilerine göre internet kullanan bireylerin %80,9’unun sosyal medya üzerinde profil oluşturdukları, mesaj gönderdikleri veya fotoğraf vb. içerik paylaştıklarına dikkat çekti.

Ünlüsoy, kullanıcıların %70,2’sinin online haber, gazete ya da dergi okuduğunu, %66,3’ünün ise sağlıkla ilgili bilgi aradığını belirtirken sözlerine şöyle devam etti: ”İnternete girenlerin %62,1’i kendi oluşturduğu metin, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb. içerikleri herhangi bir web sitesine paylaşmak üzere yükleme yapıyor. %59,4’u mal ve hizmetler hakkında bilgi arıyor.” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı E-Nabız Uygulaması
Sağlık Bakanlığı E-Nabız Uygulaması

 

Kadınlar Daha Fazla Araştırmacı

İnternet üzerinden sağlıkla ilgili bilgi almak amacıyla yapılan aramalarda kadınların daha fazla bir orana sahip olduğunu belirten Ünlüsoy, ”Kadınların %75,2’si sağlıkla ilgili internette bir araştırma yaparken erkekler de ise bu oran %60,1 oranında.” dedi.

Toplumun %66,3’ünün internet üzerinden hekim araştırması yapmasının geleneksel sağlık araması davranışının değiştiğini ve dijitalleştiğini gösterdiğini kaydeden Harun Ünlüsoy, Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu MHRS sistemi ve özel girişimlerin de bu konuda öncülük ettiğine dikkat çekti. Ünlüsoy son olarak: ”Pazaryeri (marketplace) olarak adlandırılan sitelerin Türkiye Alexa sıralamaları incelendiğinde sağlık sitelerinin de bu listede yer almaya başladığı görülüyor. Bu dönüşüm gerçekten de önemli bir gösterge.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Hastane
Sağlık Bakanlığı Hastane

 

Türkiye AlexaVerilerine Göre İlk 10 Site

  1. Sahibinden.com
  2. Hepsiburada.com
  3. N11.com
  4. Gittigidiyor.com
  5. Aliexpress.com
  6. Amazon.com
  7. DoktorTakvimi.com
  8. Kariyer.net
  9. Yemeksepeti.com
  10. Milliyetemlak.com

Hekim Arama ve Sağlık Alanında İnternet Kullanımı Artıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir