TurkNet Upload Hızı Sınırını Kaldırdı, 100 Mbps’ye Kadar Destek Sunuyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Geçtiğimiz aylarda Adil Kullanım Kotasını (AKN) kaldırarak pazarda ciddi bir farklılık yaratan TurkNet şimdi de Upload Hız Limitlerini kaldırdığını açıkladı. Teknik olarak hedef 100 Mbps. seviyesinde bir Upload – Yükleme hızı sunulması. Ancak ortalama hız 50 Mbps seviyelerinde olacak.

Tabi ki burada bir detayı atlamamak gerek. TurkNet tarafından yapılan bu hız limitlerinin kaldırılması işlemi hali hazırda TurkNet Altyapısına sahip olan ve bu altyapı üzerinden internet kullanımı sağlayan kullanıcıları etkileyecek.

Hâlihazırda Türk Telekom hatları üzerinden TurkNet İnternet Bağlantısı hizmeti alanlar ise eski Upload Limitleri üzerinden işlem yapmaya devam edecekler.

 

YAPA Abonelerine Limitsiz Upload ve Dowloand Hizmeti

Türkiye’de alternatif operatör adı verilen TurkNet, VodafoneNet, DSmart gibi birçok firma ya VAE (Veri Akışı Erişimi) adı verilen sistemi ya da YAPA (Yerel Ağın Paylaşıma Açılması) sistemini kullanıyorlar.

VAE sistemi günümüzde en fazla kullanılan sistemdir. Çünkü Türk Telekom ağı üzerinden yapılan bağlantılar bu sistemin içerisine girmektedir. Alternatif Operatörler de daha az maliyet ile çalışmasından dolayı bu sistemi genelde tercih etmektedirler.

YAPA ise direkt olarak Alternatif İnternet Sağlayıcı tarafından hazırlanan bir sistemdir. Bu sistemde Türk Telekom ağlarına bağlı kalınmaz. Bu sebeple de firmaya özel bir sistemdir ve istediği gibi çalışma yapabilir.

İşte bu noktada da TurkNet firması YAPA ağı üzerinden hizmet sunduğu kullanıcılarına 50 Mbps ve üstünde bir Upload Hızı vereceğini taahhüt etmektedir.

VAE altyapısı bulunan bölgelerde ise Türk Telekom tarafından sağlanan 3 Mbps – 4 Mbps aralığında ki Upload Hızları uygulanmaya devam edilecektir.

TurkNet tarafından verilen bilgilere göre 2018 yılı ikinci çeyreği itibari ile 21 ilde 220’den fazla santral üzerinden kullanıcılara YAPA Desteği sağlanmaktadır.

 

TurkNet İnternet Altyapısı

 

ADSL Kullanıcıları Bu Hizmeti Kullanamayacak

Teknik olarak ADSL üzerinden internet bağlantısı yapan kullanıcılar 1 Mbps hızının daha üstünde bir Upload Hızına erişim sağlayamıyorlar.

Bu sebeple de YAPA Desteği altında olan bir bölgede olsanız dahi ADSL kullanıyorsanız 1 Mbps Upload Hızı ile yetinmeniz gerekecek.

VDSL kullanıcıları ise bu noktada daha şanslılar. Çünkü VDSL üzerinden 50 Mbps üzerinde Upload Hızına erişmeniz mümkün. Bir Fiber Altyapısı kadar olmasa da VDSL hizmeti de Türkiye’deki kullanıcılar adına güzel bir hız imkanı sunuyor günümüzde.

 

TurkNet Upload Hız Limiti

 

Tüm Kullanıcılara 100 Mbps İndirme – 100 Mbps Yükleme Hızı

Aslında TurkNet tarafından santral bazlı olarak tüm kullanıcılara 100 Mbps İndirme ve 100 Mbps Yükleme hızı tanımlanmış durumda.

Ancak bu hızlar gerek altyapı sağlayıcısı operatör tarafından gerekse de evlere ulaşımı sağlayan kabloların uzunluk, kalite ve sağlamlıkları gibi detaylar sebebiyle düşmekte.

Size firma 100 Mbps İndirme ve Yükleme hızı sunuyor olsa da temel olarak evlerimizde bu hızlara ulaşmamız mümkün olmuyor.

Dediğimiz gibi santrale olan uzaklık ve santralden evinize kadar ulaşan bakır şebekenin kalitesi burada belirleyici unsur.

Örneğin, santrale 100 metre olan bir evde oturuyorsunuz ve YAPA desteğine sahip bir alandasınız. Yani sistem size 100 Mbps hız sağlayabilecek bir konumda.

Ancak evinize kadar gelen bakır kablo 15-20 yıllık. Birçok defa arızalanmış ek yapılmış ve süper iletken özelliğini kaybetmiş. Böyle bir durumda santrale olan mesafeniz uygun ve hız profilinizde herhangi bir kısıtlayıcı limit yoksa bile hat değerlerinizde meydana gelen kayıp fazla olduğundan 4-5 Mbps Download yani indirme hızına, 1 Mbps Upload yani yükleme hızına mahkûm kalabilirsiniz.

Ancak bu hattı yeniden tasarlayıp kaliteli ve yeni bir malzeme ile yeniden döşemeniz durumunda hızlarınız 90 – 100 Mbps indirme ve yükleme seviyelerine erişecektir.

 

TurkNet İnternet Altyapısı

 

YAPA Altyapısında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Eğer TurkNet kullanıcı iseniz sitesinden Online İşlemler à Teknik Bilgiler à YAPA mı? kısmına bakmanız gerekiyor.

YAPA Bölgesinde iseniz bu durumda 100 Mbps İndirme ve 100 Mbps Yükleme hızlarına ulaşmanız adını önünüzde bir engel yok demektir.

Ancak buna rağmen bu hızlara erişemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç detay daha var demektir.

  • Modeminiz VDSL Uyumlu bir modem mi? Yoksa ADSL destekli bir modem mi kullanıyorsunuz? Bu durumda VDSL Destekli bir modem almanız gerek.
  • Modeminiz kaliteli bir modem mi? Size kağıt üzerinde verdiği değerleri reel kullanım sürecinde de verebiliyor mu? Eğer cevap hayır ise bu durumda yeni ve kaliteli bir VDSL modem almanızı öneririz.
  • Modem ayarlarında internet bağlantı seçeneği ADSL olarak mı görünüyor VDSL olarak mı? Bu tarz bir durumda VDSL olması gerektiği için ayarı güncellemeniz gerek.
  • Aktif altyapınız sağlam mı? Ne zaman kablolama işlemi yapıldı. Kablolarda eklemeler, soyulmalar, kopmalar mevcut mu? Böyle bir durumda kayıpların çok fazla olacağını unutmayın. En kısa sürede bir usta çağırıp santralden evinize gelen hattı yeniletin.

TurkNet Upload Hızı Sınırını Kaldırdı, 100 Mbps’ye Kadar Destek Sunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 Haziran 2018, 09:24

    Tüm firmalar yapmalı, yıllardır kısıtlamar ile hizmet sağlıyorlar.