Türksat 5A ve 5B Uyduları SpaceX İle Uzaya Taşınacak

2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve Türksat 5B Uyduları Elon MUSK tarafından kurulan SpaceX firması tarafından uzaya taşınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde geçtiğimiz gün bir araya gelen ve 1 saati aşkın bir görüşme yapan Elon MUSK ülkemizden ayrıldıktan kısa bir süre sonra yapılan anlaşmalarda basınla paylaşıldı.

Tesla ve SpaceX gibi birçok büyük çaplı organizasyonun kurucusu olan ve son dönemde Güneş Enerjili Ev ve Uzaya Yolculuk gibi çalışmaları ile ön plana çıkan Elon MUSK ile başka hangi alanlarda görüşmeler veya işbirlikleri yapıldı onu da zaman gösterecek.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Elon Musk

 

Türksat Uyduları SpaceX Falcon 9 Roketleri İle Uzaya Taşınacak

Bildiğiniz üzere SpaceX firması uzaya fırlattığı roketlerin yeniden dünyaya dönmesi üzerine birçok çalışma yaparak uzaya uydu fırlatma işini eski sistemlere göre çok daha az maliyetli hale getirmeyi başarmıştı.

Bu başarıdan sonra Uydu Fırlatma Sürecinin en pahalı adımlarından birisi olan Fırlatma İşlemi için birçok ülke ve firma SpaceX ile anlaşmalar yapmaya başlamış durumdalar.

Türkiye’de bu anlaşma yapan ülkeler listesine girmiş oldu. 3. Global SatShow Etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularının SpaceX Falcon 9 roketleri ile uzaya taşınacağını resmi olarak açıkladı.

2020 ve 2021 yılında gerçekleştirilecek olan Uzaya Fırlatma işlemleri Airbus ve SpaceX ortaklığı ile gerçekleşecek. Airbus firması Ana Taşıyıcı Roketleri hazırlayacak SpaceX firması ise Alt Yüklenici Roketleri sunacak. Kullanılacak olan Alt Yüklenici Roketlerin ise SpaceX yapımı Falcon 9 serisi roketler olacağı duyuruldu.

Açıklamaların yapıldığı toplantıya Global SatShow Koordinatörü Hakan Kurt ev sahipliği yaparken toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Vecdi Gönül, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen ve SpaceX adına Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller katıldı.

 

Global SatShow 2017

Türksat 5A ve 5B Uyduları SpaceX İle Uzaya Taşınacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir