Twitter Hesabınızı 5 Adımda Daha Güvenli Hale Getirin

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Birçok kişinin muzdarip olduğu “Hesap Çaldırma” veya “Hesap Bilgilerinin Sızdırılması” olayı ile karşılaşmamak adına Twitter Hesabınızı daha güvenli yapacak 5 Maddeyi sizde uygulayabilirsiniz.

Twitter, aylık 300 milyonu aşan aktif kullanıcısının, anlık olarak seslerini dünyanın dört bir tarafına duyurmasına olanak tanıyan en etkin sosyal medya platformlarından biri konumunda. Her gün yeni ürünlerle kullanıcılarına daha etkili ve kolay iletişim olanakları sunan Twitter, güncellemeleriyle de kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir sistem sağlıyor.

Kullanıcılar için Twitter kullanırken özel olarak mesajlaşmak (DM) gibi fonksiyonların da dahil olduğu güvenlik unsurları büyük önem taşımakta. Kullanıcılarının güvenli ve içleri rahat bir şekilde hareket edebilmesi için önerilerde bulunuyor.

 

Twitter
Twitter

 

Günümüzde artık güvenlik en önemli unsurların başında geliyor. Bazen onlarca şifreyi aklımızda tutmak için uğraşsak da bunu başaramayabiliyoruz. Ayrıca siber saldırılar ve hesapların başka kişilerin eline geçmemesi için de her zamankinden daha dikkatli olmak gerekmekte.

Bunun ilk adımı güçlü bir şifre oluşturmak. Ayrıca Twitter’a sadece Twitter.com adresinden girdiğinizden emin olun. Sizden her ne şekilde olursa olsun şifre istendiğinde bunu yerine getirmeyin ve Direkt Mesaj kutunuza gelen tuhaf bağlantıları tıklamayın.

Bu ve bunun gibi birkaç önemli noktaya dikkat eder ve güvenli bir de şifre alırsanız Twitter hesabınız da bir o kadar güvenli hale gelir. Peki, hesabınızın mümkün olduğunca korunmasını nasıl sağlarsınız? İşte Twitter’ın sunduğu önerileren bazıları:

Twitter Güvenlik Sistemleri
Twitter Güvenlik Sistemleri

 

1) En Önemlisi Güçlü Bir Şifre Belirlemek

Önlem almak, bir soruna çare bulmaktan daha önemlidir.

Doğum gününüz, çocuklarınız/anne-babanız gibi yakınlarınızın, evcil hayvanınızın adı veya tuttuğunuz takım gibi herkesin kolaylıkla bilebileceği bilgileri içermeyecek bir şifre belirleyin.

Harflerin ve rakamların karışımından oluşan tahmin etmesi zor bir şifre kullanın. İş sadece güçlü bir şifre oluşturmakla bitmiyor. Şifrenizi düzenli aralıklarla (örneğin her 3 ayda bir) değiştirmek hesap güvenliğinizi korumak adına önemlidir.

 

2) Bağlantı Çubuğunda Twitter.Com Adresini Yazılı Olduğundan Emin Olun

Şüpheli bağlantılara dikkat edin ve giriş bilgilerinizi girmeden önce Twitter.com adresinde olduğunuzdan emin olun.

 

3) Dolandırıcılara Dikkat Edin

Hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine, kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen mailler gelebilir.

Bunlarla veya size takipçi veya para kazandıracağını iddia eden kişilerle gizli bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

 

4) İki Aşamalı Doğrulama Sistemini Aktif Edin

Yeni bir cihaz ya da tarayıcıdan oturum açtığınız her seferde, Twitter telefonunuza bir doğrulama kodu göndererek kimliğinizi doğrulama olanağı sunuyor.

Hesabınıza girmeden önce, sadece şifrenizi değil, Twitter’ın rastgele belirlediği ve telefonunuza gönderdiği kodu da girerek ekstra güvenlik sağlayabilirsiniz.

 

5) Direkt Mesajlar (DM) İle Gelen Bilgilere ve Linklere İtimat Etmeyin

Direkt Mesaj kutunuza garip bağlantılar gelebilir. Bağlantı bir arkadaşınızdan gelmiş bile olsa hesapları tehlikede olabilir ve bağlantı aslında bir spam olabilir. Bu linkleri tıklamayın.

Daha fazla bilgi almak için Twitter’ın Güvenli tweetleme: Temel bilgiler sayfasına bakabilirsiniz.

Twitter Hesabınızı 5 Adımda Daha Güvenli Hale Getirin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir