Type-C Girişlerdeki Hızlı Şarj Desteğine Google Sınır Getiriyor

Son dönemde Type-C Protokolüne geçiş ile başlayan Hızlı Şarj yarışı Google tarafından sınırlandırılacak gibi görünüyor.

Firmaların sınırları zorlayarak daha kısa sürede telefonlarını şarj edebilmek için Type-C girişi ciddi anlamda zorlamaları, buna bağlı olarak yaşanan sorunların Android İşletim Sisteminin de marka imajını zedelemesi sebebiyle Google tarafından engellenecek gibi görünüyor.

Konuyla alakalı olarak ilk etapta bazı Şarj Teknolojisi Üreticilerine Google tarafından uyarılar yapılmaya başlandı.

[stextbox id=”info”]Hızlı Şarj Destekli ve Type-C Uyumlu Sony Powerbank Modelleri Duyuruldu[/stextbox]

 

OnePlus Hızlı Şarj Desteği
OnePlus Hızlı Şarj Desteği

 

Amaç Cihazın ve Type-C Girişin Zarar Görmesini Engellemek

Micro USB 2.0 Şarj Teknolojisi halen pazarın en fazla kullanılan teknolojisi olsa da 2016 yılından başlayarak önümüzdeki yıllarda birçok yeni ve güncel model USB Type-C serisine geçiş yapacak.

Bu sebeple de Google şimdiden bu yapının hor kullanılmasını engellemek amacıyla harekete geçmiş durumda.

Oppo VOOC, One Plus Dash Charge, Qualcomm Quick Charge ve MediaTek’s Pump Express gibi Şarj Teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan firmalara ilk etapta Google tarafından bir uyarı gönderilmiş durumda.

Ancak işin bu seviyede çözülmemesi durumunda Yazılımsal olarak Şarj Sürelerine bir düzenleme gelmesi ve o seviyenin altında bir sürede şarj işleminin yapılmaması da gündemde.

 

Qualcomm Hızlı Şarj Desteği
Qualcomm Hızlı Şarj Desteği

 

Telefonu Hızlı Şarj Etmek Ne Gibi Sorunlar Doğurur?

Öncelikle şunu bilmek lazım. Cihazı hızlı şarj edebilmek için cihaza anlık olarak aktarılan Amper ve Voltaj değerleri yükseltilmek zorunda.

Şu aşamada eski modellerde 5V – 2.4 Amper seviyelerine kadar çıkan hızlı şarj değerleri Type-C yapısının gelmesi ile 9 Volt – 2 Amper ve hatta 12 Volt  – 2 Amper seviyelerine kadar çıkmış durumda.

Bu nokta da girişlere gönderilen değerler yükseldikçe gerek giriş bölgesine gerekse cihazdaki elektronik devrelere düşen anlık etkide yükseliyor.

Bu durumda da cihazın aşırı derece de ısınması, lehimlerde ısınmaya bağlı sıkıntıların yaşanması, bazı koruma devrelerin aşırı sıcaklık karşısında görev kabiliyetlerini kaybetmeleri gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Oppo Hızlı Şarj Desteği
Oppo Hızlı Şarj Desteği

Type-C Girişlerdeki Hızlı Şarj Desteğine Google Sınır Getiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir