Uçakta İnternet Kullanımında Hangi Cihaz ve İşletim Sistemi Tercih Ediliyor

Birçok havayolu tarafından başlatılan uygulama sayesinde Uçak İçerisinde İnternete Bağlanmak artık mümkün. Bu noktada da yolcuların yoğun bir şekilde uçakta geçen zamanlarını internet ile değerlendirdikleri görülmekte.

Uçaklara internet hizmeti sunan GoGo tarafından yapılan araştırma ve analiz sonuçlarına göre yolcuların kullandıkları İnternet Bağlantı Araçları birbirine yakın oranlarda kullanılmakta.

Aşağıdaki görsellere baktığımızda ortalama verilere göre yolcuların %35 gibi bir kısmı Tablet PC ile internete bağlanırken %33’lük kısmı Notebook, %32’lik kısmı da Cep Telefonu üzerinden internete bağlanıyor.

Aynı şekilde Tablet PC ve Akıllı Telefon ile bağlantı sağlayanların %73’lük kesimi Apple ürünlerini tercih ederken %26’lık kısmı Android İşletim Sistemi kullanan ürünleri tercih etmiş durumda BlackBerry ve Windows İşletim Sistemi kullanan müşterilerin sayısı ise %1 seviyesine zor geliyor.

Uçak İçerisinde Kullanılan Mobil Cihaz Oranları
Uçak İçerisinde Kullanılan Mobil Cihaz Oranları

Araştırmada biraz daha özele inen GoGo firması Apple cihazları içinde bir grafik çıkarmış ve %59 iPad, %36 iPhone ve %5 iPod ürünlerinin kullanıldığı gerçeğine ulaşmış.

Gogo’nun yayınladığı görsele göre havayolu tercih eden yolcularının en çok yaptığı aktivitelerin başında internette surf yapmak yer alırken bunları iş amaçlı e-posta kullanımı, kişisel e-posta kullanımı ve sosyal ağlar takip ediyor.

Ayrıca grafiğin en ilgi çekici yanlarından bir ise kullanıcıların tarayıcı tercihi. Grafiğe göre kullanıcılar en çok Safari’yi kullanırken bunu takip eden tarayıcı Internet Explorer. Google’ın internet tarayıcısı Chrome ise bu sıralamada 3. sırada yer alıyor.

 

Android Yükselişte, İOS Düşüşte

Yapılan araştırmalara göre 2011 yılında %96,8 lik bir kullanım oranına sahip olan Apple firmasının 2013 senesinde %84 lük bir kullanım oranına düştüğü ortaya çıkmış durumda.

Bunun yanında 2011 senesinde %3.2 seviyesinde kalan Android İşletim Sistemi 2013 verilerine göre %16 seviyesine tırmanmış.

Uçakta İnternet Kullanımında Apple ve Android Oranları
Uçakta İnternet Kullanımında Apple ve Android Oranları

Bu noktada arada geçen 2 sene içerisinde Android firması kullanım oranlarını 5 kat arttırmış gibi görünüyor. Bu durum gelecek dönemlerde de yükselişin süreceğini göstermiş oluyor.

Yapılan araştırmalar arasında THY’na ait birkaç uçakta var. Özellikle Çin gibi uzak mesafelere deniz aşırı uçuş yapan THY uçaklarında şuan da yolcular için Kablosuz İnternet Hizmeti sağlanıyor.

İlk etapta tamamen ücretsiz bir şekilde sunulan Kablosuz İnternet hizmeti daha sonra belli ödeme koşulları ile kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Özellikle uçakta 1-2 Mbits seviyelerine varma başarısı gösteren Kablosuz İnternet için uzun uçuşlarda birçok kişinin ödeme yapmayı göze alacağı da bir gerçek.

Uçakta İnternet Kullanımı Araştırma Sonuçları
Uçakta İnternet Kullanımı Araştırma Sonuçları

Uçakta İnternet Kullanımında Hangi Cihaz ve İşletim Sistemi Tercih Ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir