Uzan Ailesinin Satın Aldığı Vertu İflasını Verdi

Bir dönemler ürettiği Pahalı Telefonlar ile gündeme gelen ve Hakan UZAN tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan Lüks Telefon Üreticisi Vertu kapandı. Açıklama Hakan UZAN tarafından yapıldı.

1998 yılında kurulan ve ürettiği ultra pahalı telefonlar ile adını duyuran Vertu aslında Teknik Özellik bakımından ekstra bir şey sunmadan, kasada yaptığı bazı çalışmalar ile ciddi rakamlardan ürün satışı gerçekleştiriyordu.

Ancak Akıllı Telefon furyasının başlaması ve Apple ürünlerinin birçok noktada Pahalı ve Kaliteli Ürün algısı sebebiyle tercih edilmesi ile birlikte Vertu markası da kan kaybetmeye başladı. Zaten elinde az sayıda bulunan müşteri kitlesini de bu sayede kaybetti.

 

Vertu Signature Touch (2015) Modeli

 

Orta Seviye Cihazları 6.000 Dolar, Üst Seviye Cihazları 15.000 Dolar

Şık ve Pahalı materyaller ile üretilen Vertu markalı cihazların Orta Seviye özelliklere sahip olan serileri 6.000 Dolardan başlayan fiyatlarla satılırken, Üst Seviye özelliklere sahip modellerde ise rakamlar 15.000 Dolar seviyelerine çıkmakta idi.

Bu fiyat seviyesine çıkmasına rağmen özellikle Android İşletim Sistemi dışında bir işletim sistemine geçiş yapamayan firma özellikle Kamera noktasında da ciddi sıkıntılar yaşatmaya başlayınca kullanıcılarda daha güvenilir bulunan IOS İşletim Sistemine geçiş yapma kararı aldılar. Hatta bazı üreticiler Apple ürünlerine Altın Kaplama tasarımlar yaparak Vertu fiyatlarına bu modelleri üst düzey alıcılara ulaştırmayı başardı.

Bu sürecin sonunda ise Hakan UZAN tarafından Vertu markası geçtiğimiz aylarda satın alınmış ve Yeniden Yapılanma sürecine girileceği belirtilmişti.

Ancak 128 Milyon Pound borcu olduğu belirtilen firma İngiltere’de bulunan fabrikasını kaparak burada çalışan 200 kadar personeli ile de çalışmasını bitirdi. Bu işlem sonrasında da firmanın tek üretim merkezi de kapanarak resmi olarak İflas kararı verilmiş oldu.

[stextbox id=’info’]Akıllı Telefon Üreticisi Vertu Hakan Uzan’a Satıldı[/stextbox]

 

Vertu Akıllı Telefon Ailesi

 

Marka Hakları ve Lisansları Korunacak

Hakan UZAN tarafından yapılan açıklamada Vertu markasının elinde bulunan Marka Hakları ve Lisanslar şu aşamada korunacak.

Anlaşılan o ki Hakan UZAN ilk etapta firma ile alakalı olan süreçleri sonlandırıp Vertu markası ile ileriye dönük yeni bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Çünkü belli bir ödeme yapılarak alınan bir firmanın birkaç ay geçmeden kapatılması mali olarak ciddi bir zarar verecektir Uzan ailesine.

Firmanın ilerleyen süreçte Çinli Üreticiler ile irtibata geçerek, farklı ancak daha uygun fiyat seviyelerinde Akıllı Telefonlar ile pazara yeni bir Akıllı Telefon Üreticisi olarak girmesini beklemek ise yanlış olmasa gerek.

Vertu Akıllı Telefon

Uzan Ailesinin Satın Aldığı Vertu İflasını Verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir