Pasaport Kayıt İşlemleriUzaya Gönderilen Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Uzaya Gönderilen Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Ambalaj en iyi zamanlarda zor olabilir ve hepsinde ‘bavulumuzda sığdırmaya çalıştığımız şampuan şişesi’ var olabilir. Malzemelerin, Uluslararası Uzay İstasyonuna nasıl sevk edildiği konusunda as uzay paketleyicisi Tiziano Pegorin açıklamalarda bulundu. Kaldırma, yüksek Gs ve ağırlıklar arasında aşırı titreşim sağlandığını belirtti. Pegorin, Orbital ATK’nın Cygnus uzay aracı için basınçlı yük modülünü yapan İtalya’nın Torino’daki Thales Alenia […]


Ambalaj en iyi zamanlarda zor olabilir ve hepsinde ‘bavulumuzda sığdırmaya çalıştığımız şampuan şişesi’ var olabilir.

Malzemelerin, Uluslararası Uzay İstasyonuna nasıl sevk edildiği konusunda as uzay paketleyicisi Tiziano Pegorin açıklamalarda bulundu. Kaldırma, yüksek Gs ve ağırlıklar arasında aşırı titreşim sağlandığını belirtti.

Pegorin, Orbital ATK’nın Cygnus uzay aracı için basınçlı yük modülünü yapan İtalya’nın Torino’daki Thales Alenia Space’deki Üretim ve Teknolojileri Direktörüdür.

Gıda, su, hava, kıyafet, deney ve uzay aracılarını düzenli olarak ISS’ye götüren parlak metal boruların uzaya gönderme işlemleri hakkınjda araştırma yapıyor.

1’inci Adım olarak “Envanter” açıklamasından bahseden Pegorin;

Uzaya gidecek astronotların bir sonraki lansmanda nelere ihtiyaç duyacaklarını anlatıyor. ISS’deki astronotlar, bir sonraki lansmanın planlamasını yaptıklarını ve o zamanda ihtiyaç duyacakları malzemeleri içeren bir liste hazırlıyorlar. Bu malzemeler, deneyleri için yiyecek, su ve bilimsel materyal içerebilir diyor.

2’inci adım olarak ise Pegorin, “Tartı ve Ağırlık” konusunu açıklıyor.

Listedeki tüm öğeler, 3,500kg toplam Cygnus’un yük taşıma kapasitesini aşmadığından emin olmak için ölçülmekte ve tartılmaktadır diyor ve ekliyor. “Uzaya gönderilen her kilo 20.000 Euro’ya mal oluyor, bu nedenle her gram sayılıyor.

3’üncü adımda “Paketleme” bölümü bulunduğundan bahsediyor.

Bundan sonra, torbalar ve köpükler her öğenin etrafında mükemmel bir şekilde sarılmış olacak şekilde uyarlandığından bahsediyor. Ambalaj’ın normal kabarcık sargısı olmadığına değinen Pegorin, “Aşırı sıcaklıkları sürdürebilen ve yörüngedeki astronotlar için zararlı olabilecek gazları serbest bırakmayan, uzaya uygun plastik malzeme ile Uzaya giden parçaların kırılganlığına bağlı olarak, 27 m3’lük Cygnus hacim kapasitesinin yarısından fazlası bu koruyucu katmanlar ile doldurulmalıdır ”diyor.

Sonuncu ve 4’üncü işlem olarak “Yükleme” işlemlerinden bahseden Pegorin;

Öğeler köpüklere sarılıp çantalara konduktan sonra, Cygnus içine dikkatli yerleştirilir. Modül, eşyaları yapıya sıkı sıkıya bağlayan sapanlar veya kayışlar vardır, bu durumun onları fırlatma sırasında çok fazla hareket etmesini engeller” açıklamalarını yapıyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status