Pasaport Kayıt İşlemleriUzayda Fidget Spinner Sonsuza Kadar Döner Mi?

Uzayda Fidget Spinner Sonsuza Kadar Döner Mi?

Hepimiz, NASA’nın ve dünyanın diğer uzay ajanslarının güneş sistemine cesaretle girmesini ve insanların robot kâşifleri kullanarak kozmik semtimize derinlemesine göndermemizi istediğini biliyoruz. Gençler ve yetişkinler arasında popüler olan ve yeryüzündeki bulanıklık henüz uzaya gitmemiş olsa da, astronotlar kütleli eğirmecilerini pervasız olarak terk etmeye başlamışlarsa, tam olarak bunun gibi bir şey olabilir mi? Bu Fidget spinnerlar […]


Hepimiz, NASA’nın ve dünyanın diğer uzay ajanslarının güneş sistemine cesaretle girmesini ve insanların robot kâşifleri kullanarak kozmik semtimize derinlemesine göndermemizi istediğini biliyoruz.

Gençler ve yetişkinler arasında popüler olan ve yeryüzündeki bulanıklık henüz uzaya gitmemiş olsa da, astronotlar kütleli eğirmecilerini pervasız olarak terk etmeye başlamışlarsa, tam olarak bunun gibi bir şey olabilir mi?

Bu Fidget spinnerlar uzayda sadece sonsuza kadar ve hiç ağırlık vermeden dönebilir mi?

Tabi ki bu sorunun cevabını açıklayan bilim insanları, muhtemelen dönmeyeceği konusunda hemfikirdeler.

Çünkü; NASA sözcüsü Dan Huot konu hakkında açıklama yaparak, “NASA’deki bir astronotun  Fidget spinner’ı döndürdüğünde, muhtemelen sürtünme ve hava direncine maruz kalmaya devam edeceğinden dönüşü belirli bir süre sonrasında duracaktır” dedi.

Ancak, yaşları boyunca bu soruyu tam olarak cevaplamak isteyen bilim insanları bu konuda deneyler yapmakta, spesifikleşmemiz ve bu eğiticilerin tam olarak nerede olduğunu belirlememiz için uğraş vermektedirler.

Fidget spinner’ları insanlar için yapılmış Uluslararası Uzay İstasyonu (NASA) kullanılıyorsa, o zaman cevaba biraz kolay ulaşılabilir.

Esas olarak, kıpırdanma bükücüleri, dış mekanizmanın merkez ekseni etrafında dönmesi ve döndürülmesine izin veren mekanizma, düşük sürtünmeli bilyeli rulmanlar sayesinde çalışır.

Böylece Uzay İstasyonunda bile döndürülen Fidget spinner, düşük olmasına rağmen, sürtünme ve hava basıncının müdahalesi sonucunda, dönmeyi yavaşlatarak sonunda onu durduracaktır.

NASA sözcüsü Dan Huot, “fidget spinner’ı uazayda kendi ekseninde döndürürseniz, muhtemelen hava basıncı eksikliği yüzünden biraz daha uzun süre dönebilir” dedi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status