Uzlaşma Olana Kadar Google Servisleri Yeni Android Cihazlarda Çalışmayacak

Uzlaşma Olana Kadar Google Servisleri Yeni Android Cihazlarda Çalışmayacak

Google tarafından yapılan doğrulama ile birlikte Yeni Android cihazlarda Rekabet Kurumu ile anlaşma sağlanana kadar Google Servisleri çalışmayacak.


tarafından yapılan doğrulama ile birlikte yeni cihazlarda ile anlaşma sağlanana kadar çalışmayacak.

tarafından kesilen cezanın ardından tarafından iş ortaklarına gönderine bir yazı ile Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni cihazlarda Servislerinin çalışmayacağı bilgisi gündeme bomba gibi düşmüştü.

Konuyla alakalı olarak tarafından basına gönderilen resmi bir bilgilendirme yazısı ile iddianın gerçek olduğu ilk ağızdan açıklanmış oldu.

 

Rekabet Kurumu

 

“Yeni Cihazlar Etkilenecek, Mevcut Cihazlarda Sorun Yok”

tarafından yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

“Ağustos ayında ’nun kararı doğrultusunda iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. ’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

 

Google Binası

 

Google Türkiye’den Çekilecek mi?

Ciddi bir müşteri potansiyeline sahip olan Türkiye tabi ki birçok üst düzey firma gibi Google için de oldukça önemli bir pazar.

Bu sebeple de Google cephesinin Türkiye Pazarından bir kalemde çıkması pek olası bir durum değil. Ancak ile karşılıklı olarak bir anlaşmaya varılamazsa birçok anlamda Türkiye için Google Servislerini kullanma yönünde sorun ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Elbette ki bu süreç mevcut cihazları anında etkilemeyecek. Ancak Türkiye’de satışa çıkacak olan cihazlar karşılıklı olarak anlaşma sağlanana kadar Google Servislerini kullanamayacak.

Bu da Google Arama, Gmail, Youtube gibi hayatımızın içinde yer alan birçok servisin cihazlarda devre dışı kalması anlamına geliyor.

Günün sonunda Rekabet Kurumu ile Google arasında bir anlaşmaya varılması ve sürecin iki taraf için de makul sayılabilecek bir çerçeve içinde halledilmesi oldukça olası bir durum.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Dost Siteler