Uzlaşma Olana Kadar Google Servisleri Yeni Android Cihazlarda Çalışmayacak

Google tarafından yapılan doğrulama ile birlikte yeni android cihazlarda Rekabet Kurumu ile anlaşma sağlanana kadar Google Servisleri çalışmayacak.

Rekabet Kurumu tarafından kesilen cezanın ardından Google tarafından iş ortaklarına gönderine bir yazı ile Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni cihazlarda Google Servislerinin çalışmayacağı bilgisi gündeme bomba gibi düşmüştü.

Konuyla alakalı olarak Google tarafından basına gönderilen resmi bir bilgilendirme yazısı ile iddianın gerçek olduğu ilk ağızdan açıklanmış oldu.

 

Rekabet Kurumu

 

“Yeni Cihazlar Etkilenecek, Mevcut Cihazlarda Sorun Yok”

Google tarafından yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

 

Google Binası

 

Google Türkiye’den Çekilecek mi?

Ciddi bir müşteri potansiyeline sahip olan Türkiye tabi ki birçok üst düzey firma gibi Google için de oldukça önemli bir pazar.

Bu sebeple de Google cephesinin Türkiye Pazarından bir kalemde çıkması pek olası bir durum değil. Ancak Rekabet Kurumu ile karşılıklı olarak bir anlaşmaya varılamazsa birçok anlamda Türkiye için Google Servislerini kullanma yönünde sorun ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Elbette ki bu süreç mevcut cihazları anında etkilemeyecek. Ancak Türkiye’de satışa çıkacak olan cihazlar karşılıklı olarak anlaşma sağlanana kadar Google Servislerini kullanamayacak.

Bu da Google Arama, Gmail, Youtube gibi hayatımızın içinde yer alan birçok servisin cihazlarda devre dışı kalması anlamına geliyor.

Günün sonunda Rekabet Kurumu ile Google arasında bir anlaşmaya varılması ve sürecin iki taraf için de makul sayılabilecek bir çerçeve içinde halledilmesi oldukça olası bir durum.

Uzlaşma Olana Kadar Google Servisleri Yeni Android Cihazlarda Çalışmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir