Verizon 6 Milyon Kişiyi Tehlikeye Attı!

Güvenlikli bir şekilde depolanmayan, müşteri bilgilerini içeren veriler Verizon’un başını büyük bir derde soktu. Verizon tarafından 6 milyon kullanıcının bilgilerine dışarıdan ulaşılabildiği doğrulanırken UpGuard firması, 14 milyon kullanıcının tehlikede olabileceğini açıkladı.

 

Nice Systems, Verizon’nun çağrı merkezi ve operatörlük işlerini üstlenen bir firma. Bu firmanın İsrail’in Ra’anana şehrinde bulunan merkezinde çalışan bir mühendisin yaptığı büyük hata Verizon’a büyük kayıplar yaşatabilir.

Siber saldırılara ve şirketlerin veri güvenliğine karşı risk analizi hizmeti yapan UpGuard, Verizon’un çağrı merkezinde kullanıcıların aldıkları hizmeti geliştirmek amaçlı depoladığı bilgilerin son derece korumasız ve rahatça ulaşılabilir olduğunu tespit etti. İsrail’deki bir Nice Systems mühendisinin gelen verileri açtığı Amazan S3 bulut hesabına kaydetmesi yüzünden oluşan durumda milyonlarca kişi mağdur olabilir.

UpGuard yaptığı açıklamada firmanın birkaç gün önce de konu hakkında uyarıldığını ancak operatörün bir işlem yapmadığını belirtti.

Kullanıcılara ait isim, adres, telefon numarası ve hesap PIN kodu gibi bilgilerin bulunduğu dosyalara ulaşan bir kişi, çağrı merkezini arayıp ulaştığı bilgileri kullanarak işlem yapabiliyor olucak. Verizon’dan henüz net bir açıklama gelmezken bu kadar baskı altında bu kriz anının iyi yönetilmesi ve gereken önlemlerin bir an önce alınması şart. Bilginin değeri arttıkça bilgi hırsızlığının da yaygınlaşmasını beraberinde getirdi. Firmaların ve çalışanlarının bu konularda çok daha dikkatli olması gerekmekte.

Verizon 6 Milyon Kişiyi Tehlikeye Attı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir