Vestel Elektrikli Otomobil Pazarına Vestel Veo İle Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu içerisinde yer alan Zorlu Grubu, Vestel Elektronik üzerinden Vestel Veo isimli Elektrikli Otomobili için Marka Tescil Başvurusu yaptı.

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Türk Patent Kurumu’na yapılan Tasarım Patenti Başvurusu neticesinde görselleri sızan Vestel Veo serisi Elektrikli Araç 07/09/2018 tarihinde Türk Patent tarafından tescillenmiş.

Geçtiğimiz günlerde Otomobil Girişim Grubu içerisinde yer alan 5 firmadan birisi olan Zorlu Grubu yakın zamanda da Zorlu Enerji üzerinden Türkiye’nin dört bir yanında Şarj İstasyonları kuracağını açıklamıştı. İlk etapta kurulacak şarj istasyonu sayısı da 200 olarak açıklanmıştı.

 

Vestel Veo - Türk Paten

 

Vestel Veo Bağımsız Bir Model Olacak Gibi Görünüyor

Otomobil Girişim Grubu çalışmalarına devam ederken Vestel tarafından tescil edilen Veo modelinin bu gruptan bağımsız olarak mı çıkarılacağı veya grup bünyesinde mi çıkarılacağı henüz belli değil.

Vestel Veo markası ile pazara çıkması beklenen bu modelin firmanın bağımsız bir yatırımı olarak pazardaki yerini alması daha olası görünüyor.

 

Vestel Veo 3

 

Vestel Tarafından Açıklama Yapıldı “ Veo Bağımsız Bir Tasarım”

Basına sızan görsellerden sonra Vestel firması tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde:

 “Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır”

2017 yılında 408 patent başvurusunda bulunan ve bu başvuru sayısı ile de Avrupa Patent Ofisi’ne en çok başvuru yapan 100 şirket arasına girmiş durumda. Bu listede bulunan Tek Türk Şirketi olduğu bilgisi de firma tarafından verilen bilgiler arasında.

Bu kapsamda da Vestel Veo adı ile anılan tasarımın Reel Bir Elektrikli Araç yatırımı ve çalışması olmadığı, firma tarafından alınan bir patent olduğu belirtildi.

Alınan bu patentler ilerleyen yıllarda belki Vestel firması tarafından belki Yerli belki de Yabancı bir firma tarafından da satın alınarak kullanılabilir. Bu sebeple de Veo ismini önümüzdeki birkaç sene içerisinde pazarda görmemiz de pek şaşırtıcı olmayacaktır.

 

Vestel Elektrikli Otomobil Pazarına Vestel Veo İle Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.