VHS Meraklılarına Kötü Haber, VHS Kaset Üretimi Resmen Durdu

Artık hiçbir yerde karşımıza çıkmayan ancak bir döneme damgasını vuran VHS Kaset Dönemi artık resmen sona ermiş oldu.

Bu kasetlerin üretimi yapan son firma olduğu düşündüğümüz Funai Electric isimli Japonya Merkezli şirket artık üretim yapmayacağını ve bu ay son VHS Kasetleri üreterek üretime son vereceğini duyurdu.

Tabi ki şirketin bu açıklamasından sonra VHS Kasetlere yoğun bir ilgi olmadı. Aksine unutulmuş bir teknolojinin hayatımıza kısa süreli bir girmesine vesile oldu sadece.

 

VHS Kaset Oynatıcısı
VHS Kaset Oynatıcısı

 

VHS Kasetlerin Tarihi Nasıl Şekillendi?

VHS (Video Home System) bir dönemin en büyük Film İzleme Sistemleri arasındaki yerini almış ve uzunca bir süre evlerimizde kocaman VHS Oynatıcılar ile Kasetten Film İzleme süreci geçirmiştik.

VHS Kaset ilk olarak Japon Teknoloji Devi JBL tarafından 1976 yılında pazara sürüldü.

O dönemden sonra ise bire anda patlama yaşayan bir teknolojik yenilik halini aldı.

Video Kayıtların atıldığı, üzerine filmlerin çekildiği VHS Sistemleri o dönemin büyük firmaları JBL, Sony, Panasonic, Sanyo gibi birçok firma tarafından üretildi ve satıldı.

Ancak o firmaların tamamı çok çok önce bu ürünlerin üretimini durdurmuştu.

 

Funai Electric
Funai Electric

 

İlk olarak 1983 yılında VHS Kaset üretme işine giren Fuani Electric ise yıllara meydan okurcasına VHS Kaset üretmeye devam etmiş durumda.

Hangi pazarlarda ürünlerini değerlendirdi bilemez ancak Üretimi Sonlandırma aşamasında da Ürünün Malzemeleri Bulunamaz Hale Geldi diyerek bir bilgilendirme yapmış durumda.

Yani “VHS Bitti Arkadaş” dememiş, “Ham Madde Yok” diyerek üretimi bitirmiş.

Bu arada ilk kurulduğu yıllarda 15 Milyon gibi dönemlik satış rakamlarına ulaşan firmanın 2015 yılında sattığı VHS Kaset sayısı 750.000 olarak açıklanmış.

Bir anlamda Antikacıların ve koleksiyoncuların sıkça tercih ettiği bir ürün olarak VHS Kaset epey satmış gibi görünüyor yine de.

 

VHS Meraklılarına Kötü Haber, VHS Kaset Üretimi Resmen Durdu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir