Vivo Ekrandan Parmak İzi Okuyan Modelini Görücüye Çıkardı

Çinli Akıllı Telefon Üreticilerinden bir tanesi olan Vivo uzunca süredir gündemde olan Ekrandan Parmak izi Okuyan ilk modelinin ön tanıtımını CES 2018 fuarında gerçekleştirdi.

2017 senesinin son yarısında satışa sunulan Note 8 veya iPhone X modellerinde görmeyi düşündüğümüz ancak karşımıza bu modellerde çıkmayan Ekrandan Parmak İzi Okuma Teknolojisi CES 2018’de karşımıza çıktı.

Vivo firması tarafından ön tanıtımları ve çalışma mantığının tantıldığı sistemi 2018 yılında üst düzey Vivo modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Büyük ihtimalle bu sene başında olmasa da sene sonuna doğru pazara çıkacak olan Samsung, Apple, LG gibi markalar ait amiral gemilerinde de bu teknolojiyi görebiliriz.

 

Ekrandan Parmak İzi Teknolojisi

 

Ekrandan Parmak İzi Okuma Teknolojisi Bizlere Ne Sunuyor?

18:9 Ekran Yapısına geçiş ile birlikte ön kısımda daha az çerçeve kullanmaya başlayan firmalar doğal olarak Parmak izi Okuyucularını ya kaldırdılar ya da arka kapağa almak zorunda kaldılar.

Ancak hayatımıza girecek olan bu teknoloji sayesinde hem donanımsal anlamda kullanılan parmak izi okuyucu yapısı tamamen kalkmış olacak hem de ekran üzerinden parmak izinizi okutarak güvenli bir şekilde telefonunuza giriş sağlamanız mümkün hale getirilmiş olacak.

 

VİVO Ekrandan Parmak İzi Okuyucu - Ekran Yapısı

 

Ekrandan Parmak İzi Okuma Teknolojinin Teknik Detayları

Günümüzde 0.3 saniye seviyesine inmiş durumda olanEkrandan Parmak İzi Okuyan, Ekrandan Parmak İzi Okuyan Akıllı Telefon, Akıllı Telefon, Parmak İzi Okuyucusüreleri iş ekrana geldiği zaman yeni bir teknoloji olmasından dolayı 0.7 saniye seviyesine yükseliyor.

Ancak halen 1 saniyenin altındaki bir sürede, oldukça hızlı bir şekilde cihazın parmak izini okuyabildiği yapılan testlerde ortaya çıkmış durumda.

Akıllı Telefonların temel olarak cam korumasını Gorilla Glass camlar yaparken parmak izi okuyucunun bulunduğu bölgede okuma hızına olumsuz etki etmesinden dolayı bu cam yapısı henüz kullanılamıyor. Bu sebeple de parmak izi sensörleri için ayrılan bölümler direkt olarak OLED Panel olarak karşımıza çıkıyor.

Görselden de göreceğiniz üzere bir anlamda ekranda iki farklı cam yapısı kullanılmış oluyor.

Synaptics firması tarafından üretimi yapılan Ekrandan Parmak İzi Okuma Sensörleri 2018 yılında hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlayacak gibi görünüyor.

Bu cihazlardan ilki de Vivo Firması tarafından pazara sürülecek gibi görünüyor.

Sonraki dönemde ise gerek cam firmalarının sürece dahil olması gerek ekran üreticilerinin teni teknolojiye uyum sağlaması ile hem daha kaliteli hem de daha başarılı bir süreç bizleri karşılayacaktır.

Vivo Ekrandan Parmak İzi Okuyan Modelini Görücüye Çıkardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir