Volkswagen Türkiye’deki Araçlarını da Geri Çağırıyor

Volkswagen firmasında başlayan Emisyon Skandalının Türkiye’de nasıl bir sonuca ulaşacağını merak edenlere cevap Bakan Fikri IŞIK’tan geldi.

Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından yapılan açıklamaya göre Volkswagen firması ülkemizde satışı yapılmış olan 323 bin 977 aracını geri çağırıp gerekli emisyon güncellemelerini gerçekleştirecek.

Volkswagen EA 189 serisi dizel motora sahip 323 bin 977 araç 2016 Ocak ayından itibaren kademeli olarak Volkswagen Servislerine davet edilerek gerekli düzeltmeler yapılacak.

 

Volkswagen Dizel Motorlar
Volkswagen Dizel Motorlar

 

Ülkemizde Emisyon İçin Vergi Yok

ABD’de başlayan Emisyon Skandalının arkasında aslında Vergi Ödeme sorunu vardı.

ABD ve diğer birçok Avrupa Ülkesi Emisyon değerlerine göre Vergi Alımı yapıyorlar. Bu sebeple de Volkswagen ve bazı diğer firmalar yasal olmayan şekillerde Emisyon Değerleri ile oynama yoluna gidiyorlar.

Ancak ülkemizde Emisyon Değerlerine vergi uygulanmıyor. Bu sebeple de ülkemizdeki bu şekildeki bir değişimin mali olarak bir yaptırımı yok.

Ancak Çevreyi Koruma noktasında Emisyon Değerleri oldukça önemli. Bu sebeple de Türkiye konuyla alakalı olarak Volkswagen firması ile karşılıklı olarak anlaşma yoluna gitmiş durumda.

 

Volkswagen
Volkswagen

 

Ocak 2016’da Servise Çağrılmalar Başlayacak

Volkswagen EA 189 serisi dizel motora sahip VW Markalı araçlar için 2015 Ocak ayından itibaren kademeli olarak servis yolu görünecek gibi görünüyor.

Bakanlık tarafından yapılan çağrıya Gönüllü Olarak iştirak ettiği için Volkswagen firmasına ülkemizde herhangi bir Para Cezası yada Araç Toplatma Yaptırımı uygulanmayacak.

Firma belirlenen süreç içerisinde binlerce aracı servisine alacak ve buradaki teknik güncellemeleri tamamlayarak araçların yeniden yollara çıkmasına imkân sağlayacak.

VW Servis Noktası
VW Servis Noktası

Volkswagen Türkiye’deki Araçlarını da Geri Çağırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir