WebOS İşletim Sistemi HP Tarafından LG’ye Satıldı

Bir dönemler Akıllı Telefon veya Cep Bilgisayarı denildiğinde ilk akla gelen firmalardan birisi olan PALM tarafından geliştirilen, daha sonra Palm’in HP’ye geçmesi ile HP markası altında devam eden ve an son HP tarafından da pazardan çekilen WebOS İşletim Sistemi LG tarafından satın alındı.

Özellikle Android ve İOS İşletim Sistemi pazara çıkmadan çok öncelere damgasını vuran bir işletim sistemi olması sebebiyle WebOS İşletim Sisteminin günümüz teknolojileri üzerinde çok büyük bir emeği vardır diyebiliriz.

HP firmasının Mobil Alanda yeniden yapılanmaya giderek Palm Firmasını bünyesine katması ile HP firmasına geçiş yapan WebOS İşletim Sistemi daha sonra HP tarafından yaşanan bir kriz döneminde tamamen gözden çıkarıldı.

WebOS İşletim Sistemi HP Tarafından LG’ye Satıldı
WebOS İşletim Sistemi HP Tarafından LG’ye Satıldı

Palm ürünlerinin üretimini durduran HP daha sonrasında da WebOS İşletim Sistemini atıl duruma aldı ve geliştirmeyi bıraktı. Hatta bir ara WebOS için Açık Kaynak Kodlu bir yazılıma dönüşeceği söylentileri bile pazara çıkmıştı.

Şimdi ise WebOS İşletim Sistemi için yeni yol haritası belli oldu. Güney Kore merkezli LG firması tarafından satın alınan İşletim Sistemi özüne ters bir şekilde Akıllı Telefon için değil, Akıllı TV için kullanılmaya başlanacak.

LG firmasının yeni dönemde üreteceği Akıllı Ev ve Akıllı TV ürünlerinde WebOS İşletim Sistemini kullanması ve pazardaki gücünü arttırması planlanıyor.

LG firmasının gelişim sürecini yakından takip edebilmek amacı ile HP Merkez Binasında kalan küçük bir WebOS Birimini LG firmasının ABD Silikon Vadisindeki yerleşkesine taşıması bekleniyor.

İlerleyen dönemlerde yeterli bir gelişim aşamasını kat etmesi durumunda LG firmasının WebOS İşletim Sistemini Akıllı TV modelleri ile birlikte Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde de kullanıp kullanmayacağı açıkçası net bir şekilde belli değil.

Bununla beraber Samsung firmasının Tizen OS üzerinde epey ilerlemiş olması, Apple firmasının pazarda kendi işletim sistemi ile ayakta duruyor olması, BlackBerry firmasının emin bir şekilde pazara dönmesi sonrasında LG firmasının da kendi İşletim Sistemi için çalışmalara başlaması oldukça kuvvetli bir ihtimal gibi görünüyor.

WebOS İşletim Sistemi HP Tarafından LG’ye Satıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir