WhatsApp Kullanıcılarının Dikkatine

Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi rekor bir ücretle satın alınan WhatsApp’ın popülerliğinden faydalanmaya çalışan kişiler, bu el değiştirmeden faydalanıp kullanıcıları kandırarak kullanıcıların sistemlerine sızmaya çalışıyor.

Dünyada en çok kullanılan ve en popüler olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alınmasından sonra dünya gündeminde en yukarılarda yer almasını fırsat bilip bu durum üzerinden prim yapmaya ve kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalışan saldırganlar, tüm internet kullanıcılarına içerisinde virüs yazılımları bulunan sahte mailler göndermeye başladı.

Facebook tarafından satın alınmasıyla ilgili olarak resmi açıklama yapıldığı günden itibaren kullanıcılara gönderilen mesaj ve maillerde virüslü ve sahte içerik kullanarak, WhatsApp’ın masaüstü uygulamasının kullanılmaya başlandığı ve test edilmeye başlandığı bildirildi.

Yazılım şirketi uyarıyor! WhatsApp’ın masaüstü sürümü yok.

WhatsApp Kullanıcılarının Dikkatine!

Dünyanın dijital anlamda güvenlik şirketleri arasında en iyiler arasında gösterilen Trend Micro’nun görevlilerine ulaşan virüslü ve sahte maillerde, Facebook tarafından satın alınan WhatssApp’ın masaüstü sürümünün kullanılmaya başlandığı bildirildi. Sahte masaüstü sürümünün kullanılmasıyla ilgili link içeren maillerde, kişilerin bu linklere tıklaması durumunda hem kişisel bilgilerini karşı taraf ele geçirmiş olacak hem de kullanıcı bilgisayarları zarar görecek.

Virüslü maillerdeki bağlantıya tıklandığında kullanıcıların sistemlerine sızan zararlı yazılım, kullanıcıya ait depolanmış olan tüm bilgileri ele geçiriyor.

Dünya üzerinde belli başlı yerlerde kullanılmaya başlanan bu virüs en çok Brezilya’da bulunan kullanıcıları hedef aldı ve etkiledi.

Ülkemizde benzeri bir virüs yazılımının henüz görülmediği ancak yakın zamanda böyle bir saldırının beklendiği açıklandı. Bu saldırının olması durumunda Trend Micro Türkiye bölümü kullanıcıları dikkat etmesi konusunda uyarıyor ve şu konulara dikkat çekiyor:

** Şüphe duyduğunuz veye benzeri bir mesaj aldığınızda bağlantıya tıklamayın,

** WhatsApp’ın Windows ya da Mac sürümü olduğunu unutmayın,

** Antivirüs kullanmayı ihmal etmeyin.

WhatsApp Kullanıcılarının Dikkatine

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir